КОРУПЦІЇ ТАК! Хто хоче нажитись на хмільничанах?

Нещодавно виконавчий комітет міської ради прийняв рішення, яким підвищив поріг для закупівель через Prozorro з 10 000 гривень до 50 000 гривень. На думку експертів громадської організації «ПРАВО», це рішення несе серйозні загрози для виникнення корупції у Хмільнику.
До яких наслідків може призвести це рішення і скільки грошей хмільничан може піти “поза хмари”, розповідає голова громадської організації “ПРАВО” Віталій Дорох.

Проаналізувавши можливі наслідки прийняття цього рішення, пропоную хмільничанам ознайомитися з його результатами.
Спочатку про процедуру прийняття рішення. На превеликий жаль, воно було прийняте з порушенням закону про доступ до публічної інформації, який зобов’язує органи влади оприлюднювати проекти рішень за 20 робочих днів до їх затвердження. А цей проект рішення, на скільки мені відомо, не був оприлюднений взагалі.
Більше того, розгляд цього питання відбувався в якомусь таємному режимі: про його розгляд не знали не те що громадяни, але й багато посадовців. Більше того: вже після його прийняття один з членів виконкому повідомив нам про таке рішення, внаслідок чого в міській раді влаштували «полювання на відьом», з метою «вичислити» того, хто злив нам таку інформацію. Як на мене, то тут присутнє не тільки порушення закону, але й елементарна підлість: знаючи про те, що представники ГО “ПРАВО” доклали максимум зусиль для того, щоб подолати корупцію в закупівлях, розробляли Порядок, обговорювали до нього зміни, на безоплатній основі допомагали конкретним розпорядникам здійснювати закупівлі, нас навіть не повідомили про намір внести зміни до цього рішення.
В чому ж можуть проявлятися корупційні ризики? Справа в тому, що система електронних закупівель Prozorro виконує кілька дуже важливих функцій.
Перше – вона інформує потенційних постачальників, які зареєстровані в системі, про ту чи іншу закупівлю, створюючи конкурентне середовище;
Друге – вона дає можливість знизити очікувану вартість, зберігши вимоги до кількості та якості товару чи послуги (підприємці торгуються під час аукціону – вартість знижується).
Важливою загрозою є те, що збільшення порогу може призвести до того, що всі закупівлі, які менші 50 000 грн., будуть «розігруватися» лише серед «своїх», знищуючи взагалі таке поняття, як конкуренція. «Підприємливому» посадовцю досить буде передбачити в річному плані закупівлі, які не дотягують до 50 000 грн. (наприклад, 49 950 грн.), створити якусь фірмочку чи ФОПа і постійно отримувати «жирні» замовлення на поставки і харчування для навчальних закладів, і канцтоварів, і виконання дрібних поточних ремонтів, і ще значний перелік товарів та послуг, які «випадуть» з обов’язкового використання Prozorro.
Іншою корупційною загрозою є купівля товарів, робіт та послуг за суттєво завищеними цінами. І справді: конкуренції ніякої, інформація про намір щось купити відсутня в відкритому доступі, обов’язків оприлюднювати звіт за результатами закупівлі немає, критерії відбору потенційного постачальника не встановлені. І завжди знайдеться “отмазка”, що «ми питали кількох підприємців і обрали найнижчу ціну!», хоча насправді вона виявиться набагато вищою від ринкової.
Виникає логічне питання: скільки ж коштів може бути роздерибанено? Тобто, яка частина міського бюджету опиниться в зоні ризику?
Ми також проаналізували річні плани закупівель головних розпорядників коштів міського бюджету з моменту запровадження в Хмільнику Prozorro.
Загалом закупівель було заплановано на суму 25 753 533 грн. Ті закупівлі, які менше 50 000 гривень, складають 5 160 925 грн., тобто 20% міського бюджету.
Тепер є ризик, що частина цих коштів осяде в кишенях недобросовісних посадовців та членів їх родин.
Окремо акцентую увагу на причинах, якими керувався виконавчий комітет, коли приймав це ганбне рішення. Однією з головних причин внесення змін до Порядку проведення закупівель, які призведуть до сплеску корупції, на думку членів виконкому є те, що Порядок, начебто, створював якісь проблеми під час його застосування. Іншими словами, на думку «принципових» членів виконкому, Prozorro створювало якісь перешкоди під час здійснення окремих закупівель.
Насправді це, м’яко кажучи, неправда. І ось чому.
Адже коли розроблявся Порядок закупівель в Хмільнику, ми, усвідомлюючи, що просте зобов’язання замовників використовувати закон для підпорогових закупівель справді призведе до певних незручностей, вирішили розробити окремий документ. Цей документ мав би бути максимально гнучким і враховувати максимальну кількість ситуацій для того, щоб не створювати додаткових незручностей під час закупівель товарів, робіт та послуг.
Працювали над цим Порядком кілька місяців. Більше того: під час його застосування протягом 2016 року до Порядку 4 рази вносилися зміни, які нівелювали незручності і максимально спрощували діяльність замовників, одночасно забезпечуючи відкритість та прозорість самих закупівель.
З впевненістю можу сказати, що на початок 2017 року наш Порядок був прописаний таким чином, що не створював жодних проблем для добросовісних замовників, був гнучким і враховував максимальну кількість ситуацій.
Для прикладу. Порядок містить кілька пунктів, які чітко визначають, коли система закупівель Prozorro не застосовується, а також передбачав умови, за якими можна було укладати прямі угоди без застосування Prozorro.
Ось конкретна ситуація: щось зламалося і терміново потрібно купити. Застосування Prozorro справді може затягнути сам процес. Але наш Порядок передбачав виникнення таких ситуацій і в ньому було чітко зазначено, що саме в таких ситуаціях Prozorro не застосовується! Ось, будь ласка, цитата з Порядку:
2.2. Дія цього Порядку не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є:
2.2.8. Товари, роботи та послуги, закупівля яких пов’язана з аргументованою невідкладністю усунення наслідків аварійної ситуації, виходу з ладу обладнання, машин, механізмів, систем і мереж та інших технічних засобів та пристроїв, підтверджених відповідним висновком.
Тобто, якщо щось зламалося – закупівля могла проводитися без застосування Prozorro і жодних проблем, в принципі, не виникало.
Інший приклад. Уявімо, що в грудні з державного бюджету надійшла субвенція на розвиток, наприклад, інфраструктури міста. Надійшла вона, наприклад, 20 грудня, і для того, щоб скликати сесію, оголосити закупівлю через Prozorro, витримати всі необхідні терміни, часу до кінця року може просто не вистачити. А кошти потрібно використати до 31 грудня. Що ж робити? Невже Prozorro стане на заваді освоєнню коштів?
Жодним чином! Наш Порядок і на цей випадок давав чітку відповідь та не створював жодних проблем для здійснення закупівель. Знову цитата з Порядку:
2.3. Дія цього Порядку не поширюється на випадки, пов’язані з прийняттям та спрямуванням до виконання нормативно правового акту вищої юридичної сили з питань розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій на відповідний рік та виникнення внаслідок цього об’єктивної необхідності оперативного освоєння вказаної субвенції на здійснення окремих заходів соціально-економічного розвитку м. Хмільника, якщо ця субвенція надійшла до міського бюджету в грудні місяці.
Пропоную ще одну ситуацію. Уявімо, що, наприклад, управління ЖКГ та КВ оголосило якусь закупівлю через Prozorro, але жоден підприємець не взяв участі в торгах. Ну буває таке – пропозиція нікого не зацікавила. Потрібно оголошувати нову закупівлю? Знову витрачати час на уточнення, проведення аукціону? А якщо знову ніхто не подасть пропозиції? Оголошувати закупівлі нескінченну кількість разів?
Звичайно, ні! Порядок й тут передбачав чіткий і зрозумілий алгоритм, який мінімізовував незручності для здійснення закупівель. Ось цитата з Порядку:
4.17. Якщо після відхилення не залишиться жодних пропозицій або не надійшло жодної пропозиції, закупівля визнається такою, що не відбулась. У такому випадку замовнику надається право повторного проведення закупівель через систему «ProZorro», після перегляду виконавцем кваліфікаційних та технічних умов до предмету закупівлі або застосування прямої угоди шляхом проведення переговорів відповідно розділу 5 цього Порядку.
Можна дуже довго перераховувати такі ситуації, але суть не зміниться. Порядок здійснення закупівель не містив жодних умов, які ускладнювали б чи унеможливлювали здійснення закупівель.
Окремо зверну увагу на нововведення, які стали наслідком прийняття скандального рішення виконкому. Міський голова, напевно для того, щоб «замилити» очі громаді, пообіцяв оприлюднювати всю інформацію про закупівлі на міському сайті.
Сказав – зробив. На офіційному сайті справді почала з’являтися інформація про закупівлі. Але! Чи справді можна вважати такий підхід до оприлюднення інформації про закупівлі наміром «забезпечити ефективне та прозоре здійснення закупівель, створити конкурентне середовище у сфері публічних закупівель, запобігти проявам корупції у цій сфері» (саме так розпочинається інформація про закупівлю, мова про яку піде далі).
Виконавчий комітет міської ради оголосив закупівлю послуги перевезення на обласну акцію «Подорож у дитячий світ» до Міжнародного дня сім’ї.
В самому оголошенні зазначається, що ця закупівля відбувається на виконання п.4.1 Міської комплексної програми підтримки сім’ї, дітей та молоді м. Хмільника на 2016-2018 роки «Екскурсійні поїздки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей з багатодітних сімей, обдарованих дітей, дітей учасників АТО до м. Києва, Вінниці та інших міст». Далі в оголошенні зазначається, що предметні (!!!) цінові пропозиції варто надсилати на вказану адресу. І все…
Жодної інформації немає ні про те, куди саме і кого саме мають перевозити, скільки разів потрібно буде здійснити подорож, яка вимога до транспортного засобу, коли саме потрібно буде здійснити перевезення тощо…
Також в оголошенні не вказано критерії оцінки цінових пропозицій, незрозуміла сама процедура їх оцінки, коли буде оприлюднено результати і чи буде оприлюднено інформацію про тих, хто подав (якщо подадуть) цінові пропозиції.
Тобто таке оголошення зовсім не сприяє прозорості закупівель, а ще більше створює сприятливі умови для того, щоб обрати «свого» перевізника, причому за завищеною ціною.
На завершення хочу звернутися до «принципових» членів виконкому, які мають свою принципову позицію, але принципово навіть не вникли в суть питання, створивши ідеальні умови для розквіту в Хмільнику корупції: не варто тішити себе та переконувати інших, що вас обманули. Ніхто не перешкоджав вам взяти Порядок і хоча б прочитати або запросити на засідання виконкому тих, хто в цьому розбирається, щоб вони роз’яснили всю ситуацію з закупівлями. А то складається враження, що за таку «принципову» позицію принциповим членам виконкому пообіцяли щось принципово значиме… От і зайняли вони таку «принципову» позицію.
Враховуючи всі ризики виникнення корупції, вважаю, що це рішення прийнято без врахування думки головних наповнювачів хмільницького бюджету – хмільничан, і тому його потрібно якнайшвидше скасувати. Адже воно створює ідеальні умови для розквіту корупції в Хмільнику. Кому це вигідно? Хто хоче нажитись на хмільничанах? Залишається лише здогадуватись.

Коментувати

Be the First to Comment!

  Subscribe  
Notify of