Історичний музей – сховище нашої пам’яті

Питання про створення історико-краєзнавчого музею в Уланові неодноразово порушувалось на сторінках нашого видання. Про перспективи створення музею розповідає Герой Соціалістичної праці, Почесний громадянин Хмільницького району Володимир Тадейович Вільчинський.


– Питання створення музею в Уланові я порушив уже давно, більше десяти років тому, але, на жаль, підтримки тодішнього керівництва району воно ніяк не знаходило.
Тодішній голова райдержадміністрації Володимир Лановий лише роздавав обіцянки про те, що музей буде обов’язково відкритий, але далі розмов діло так і не дійшло.
Коли район очолив Олег Томашук, справу вдалося зрушити з місця. Було прийнято рішення, аби музей розмістити в колишній аптеці Уланова. провели огляди кімнат, однак це приміщення не відповідало вимогам. Потрібно було віднайти більшу за розмірами будівлю. Після довгих пошуків погодилися на колишнє приміщення дитячої лікарні. Кількість кімнат відповідала музейним потребам і вимогам. З районного бюджету було перераховано кошти – розпочалося перекриття приміщення.
Нині тішить те, що роботи зі створення музею відновлено.
Зроблено опалювальну систему, вмонтовано обладнання та багато іншого. Усі роботи було якісно виконано підрядною організацією, яку очолює депутат районної ради Олександр Штанько. Все це вселяє надію на те, що незабаром в Уланові запрацює музей. І є свідченням того, що голова райдержадміністрації Євгеній Буткевич і голова районної ради Зоя Бонсевич дійсно душею і серцем пройнялися гарною ідеєю створення цього закладу, задля збереження історичної справедливості, культурної та духовної спадщини наших предків. А затверджена районною радою туристична програма вселила надію на незворотність справи.
Створення музейного закладу знайшло підтримку і в обласному центрі. Активно до справи долучився та надавав різносторонню допомогу наш земляк, депутат обласної ради Олександр Крученюк.
Для створення достойного, цікавого багатогранного музею, за підрахунками вінницьких музейників, потрібно не менше 8-10 кімнат. Два роки тому в розмові з краєзнавцем Миколою Дорошем я довідався, що для музею потрібні кімнати з наступними експозиціями: природа краю, найдавніша історія краю, наш край у XII-XVII ст., Уланівщина за російського царизму XVIII-XX століття, Радянський період життя Уланівщини, орденоносна «Дружба» та інші господарства Уланівщини, наш край у роки незалежності, наш край у творчості земляків. А ще потрібна кімната або коридор, де можна проводити зустрічі, презентації, виставки та інші культмасові заходи. Обов’язковою є також кімнатка для підготовки експозицій, проведення реставраційних робіт, для збереження документації музею і цінних експонатів, спеціальної бібліотеки. Отже, показової площі дійсно потрібно багато, тим більше, що музей планує охопити всі села району, або майбутньої ОТГ. Крім того, за наявності великої експозиційної площі музей зможе себе окупити.
Стосовно наповнення музею експонатами, то уже є початок. Ще кілька років тому Уланівська сільська рада оголосила своєрідну акцію «Подаруй музею експонат». Люди відгукнулися. Є чимало експонатів у Пагурецькій, Уланівській та Воронівській школах. Сільський голова Сергій Голубенко домігся від волонтерів деяких експонатів з місць АТО. Нам пропонують експонати від афганців Уланівщини. Також думаю, що художники Хмільницької землі зможуть подарувати музею свої картини, щоб люди знали і бачили майстерність краян. Знаю
любителів-краєзнавців, які також згодні гідно поповнити цей музей своїми експонатами. Раніше жителі всіх сіл нашого району несли до Хмільницького музею найдорогоцінніші експонати, а де вони зараз?  Їх немає. Тому мусимо заново братися за почесну справу.
Читаючи останні районні бюджетні документи на 2018 рік, приємно радує те, що влада знову виділить кошти на облаштування музею. Дуже хочеться, щоб цей заклад став своєрідним обличчям Уланівщини. Щоб будь-які відвідини нашої славної землі показали усім, що ми рухаємося до європейських цінностей не забуваючи, а твердо знаючи своє минуле, славну дідівську історію. А на завершення звертаюсь до всіх жителів Хмільницького району з проханням допомогти для майбутніх поколінь відтворити наше минуле – подаруйте музею експонат, адже як казав славнозвісний українець Олександр Довженко: «Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців…».

Коментувати

Be the First to Comment!

  Subscribe  
Notify of