В Україні працюватимуть електронні суди

У грудні 2017 року набули чинності зміни, внесені до Цивільного процесуального кодексу України. Серед багатьох важливих змін головним та найбільш інноваційним є запровадження електронного суду


Так, змінами передбачено функціонування в судах Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, в якій будуть реєструватись позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи. За допомогою цієї ж системи буде забезпечено обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та іншими учасниками процесу, а також фіксування судового процесу і участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Необхідною умовою для забезпечення можливості подачі учасниками електронних документів (доказів) є реєстрація цих учасників в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, із зазначенням електронної адреси. Самі ж електронні документи, зокрема докази, мають бути засвідчені електронним цифровим підписом, який прирівнюється до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис».

За допомогою цієї системи суд зможе направляти
судові рішення, судові повістки, повідомлення та інші
процесуальні документи учасникам судового процесу на їхні офіційні електронні адреси, а також вчиняти інші процесуальні дії в електронній формі. 

Передбачено, що суд проводить розгляд справи за  матеріалами судової справи в електронній формі.

У разі оскарження судового рішення суду першої інстанції, відповідні скарги подаються безпосередньо до суду апеляційної чи касаційної інстанцій, а матеріали справи в електронній формі направлятимуться до відповідного суду.

Слід відзначити, що інформація щодо суду, який розглядатиме справу, учасників справи та предмета позову, дати надходження позовної заяви (скарги) чи будь-якої іншої заяви або клопотання у справі, у тому числі особи, яка подала таку заяву, вжитих заходів забезпечення позову та доказів, стадії розгляду справи, місця, дати і часу судового засідання, руху справи з одного суду до іншого також буде відкритою та підлягатиме невідкладному оприлюдненню на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система почне функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті “Голос України” та на веб-порталі судової влади оголошення про її створення та забезпечення функціонування. 

Вказані зміни спрямовані на забезпечення швидкого та ефективного судового захисту, зручність для учасників, роблять відкритою для суспільства діяльність суду.

Ігор ОЛІЙНИК, суддя Хмільницького міськрайонного суду.

Коментувати

Be the First to Comment!

  Subscribe  
Notify of