ЧОРНОБИЛЬ катастрофа, що сколихнула весь світ

ЧОРНОБИЛЬ катастрофа, що сколихнула весь світ

Сьогодні виповнюється 34-а річниця Чорнобильської катастрофи. Саме цього дня 1986 року сталася найбільша техногенна аварія в історії людства - вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС. Потужність двох вибухів була настільки великою, що вони зруйнували сталеву і свинцеву обшивки реактора.

ЦИФРИ, ЯКІ ГОВОРЯТЬСАМІ ЗА СЕБЕ…

Сумарний вихід радіоактивних матеріалів становив 50 мільйонів кюрі, що рівнозначно наслідкам вибухів 500 атомних бомб, скинутих в 1945 році на Хіросіму. Від вибухів і при гасінні пожежі, що тривала близько 10 днів, загинув 31 чоловік і більше 200 було госпіталізовано. Одразу після аварії майже 8,5 мільйона людей були опроміненими, близько 155 тис кв. км територій було забруднено, з них 52 тис кв. км – сільськогосподарські землі. Реактор продовжував випромінювати радіацію ще 3 тижні, доки його не закидали сумішшю піску, свинцю, глини і бору. За неофіційною статистикою, в Україні померло не менше 15 тисяч людей, які були уражені в результаті аварії на Чорнобильській АЕС.

ГЕРОЇ, ЯКИХ ЗАВЖДИ БУДУТЬ ПАМ’ЯТАТИ…

240 тисяч людей брали участь в гасінні масштабної та небезпечної пожежі на ЧАЕС. Всі вони отримали високі дози радіації. Загальна ж кількість ліквідаторів (включаючи подальші роки) становить близько 600 000. Однак саме пожежникам вдалось врятувати нас від справді серйозної катастрофи – сильного водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії. Вогнеборці, які першими прибули на місце катастрофи, а їх було 28, не мали ізолюючих протигазів. Їх просто не попередили про особливості ситуації. Аварія Чорнобильської АЕС не оминула й жителів нашого району. Нині на території міста й району проживають 272 чорнобильця, в тому числі евакуйовані та переселенці.

ЩО ДАЛІ…

Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986 року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним «саркофагом». Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі та аварії в 1991 та в 1996 роках призвели до зупинки спочатку другого, а потім і першого реактора. У 2000 році був останній, 3-й реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу.

ВІДНОВЛЕННЯ ЧОРНОБИЛЯ

На даний момент в зоні відчуження живе близько 400 видів тварин, птахів та риб. 60 з них – занесені до червоної книги України. Те ж з флорою: з 1200 видів, знайдених на території зони, 20 – рідкісні. Науковці радіють відновленню популяції унікальних для наших територій бурих ведмедів, а також лосів, вовків, рисей, оленів і, як не дивно, коней Пржевальського, завезених сюди ще в 90-их. Тут почали з’являтись рідкісні чорні лелеки та нетипові для цих країв єнотовидні собаки.

Чорнобильські тварини нічим не відрізняються від звичайних, хіба що менш полохливі, бо їм не доводилось зустрічатися з людиною. Розповіді про аномалії і мутантів – перебільшення, кажуть місцеві мешканці. Єдине, що можна назвати правдою, це істоти, чий розмір перевищує звичний. Тут можна зустріти, двохметрових щук та півтораметрових сомів. Було декілька випадків наявності вроджених дефектів у свійських тварин. Хоча генетичні наслідки катастрофи потребують ще додаткового вивчення.

Окрім того, періодично розглядається питання про можливість скорочення зони відчуження. Згідно із затвердженою Верховною Радою програмою, ЧАЕС повинна бути повністю ліквідована до 2065 року: паливо буде вилучене та переміщене до довгострокових сховищ, відбудеться консервація реакторів, а коли рівень радіоактивності знизиться, їх демонтують, а територію очистять.

ПІДГОТУВАВ ОЛЕКСАНДР ОКОЛОДЬКО

%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%be%d1%81%d0%ba%d0%b0 %d1%81%d0%b0%d0%b8%cc%86%d1%82 %d1%80%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bc%d0%b0

Схожі новини