1 грудня. Що відзначають в цей день?

1 грудня. Що відзначають в цей день?

Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.

ДЕНЬ 1012 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1012 RUSSIAN AGRESSION

1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом, День працівників прокуратури України, День в'язнів за мир, День без мистецтва, День Антарктиди, Міжнародний день невролога.

Цього дня, 1991 року, на всенародному референдумі підтверджено Акт проголошення незалежності України (Постанова Верховної Ради України № 1427-XII від 24 серпня 1991 р.).

У Румунії - День національного єднання, у США - Національний день підтримки жінок і День різдвяних вогнів.

Православна церква вшановує пам'ять святого пророка Наума.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Відзначається щорічно аз ініціативи ВООЗ відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/43/15.

СНІД - пізня стадія інфекції, спричиненої вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Під дією цього вірусу імунна система стає настільки слабкою, що не може боротися з певними видами інфекцій і пухлин. У більшості людей, інфікованих ВІЛ, за умови вчасно розпочатого адекватного лікування СНІД не розвивається.

ВІЛ і СНІД уже понад сорок років продовжують уражати мільйони людей у всьому світі. Зараз на планеті близько 38 мільйонів ВІЛ-інфікованих людей. Щорічно Всесвітній день боротьби зі СНІДом -1 грудня - підвищує обізнаність людей і нагадує про те, що ця епідемія не закінчилася.

День працівників прокуратури

Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України від 02.11.2000 р. № 1190/2000.

День в'язнів за мир

День в'язнів за мир - важливий день, присвячений визнанню і підтримці тих, хто був ув'язнений за свої дії на користь миру. Цей день, заснований і підтримуваний Міжнародним союзом борців проти війни, відзначається вже понад 60 років. Він спрямований на привернення уваги до долі тих, хто відмовляється від військової служби з міркувань совісті та борців за мир, яких було ув'язнено за відмову брати участь у військовій службі або за ненасильницькі дії, спрямовані проти військових приготувань.

Національний день підтримки жінок

Національний день підтримки жінок відзначається 1 грудня. Цього дня представники прекрасної статі США вшановують силу жінки. Цей день заснований для того, щоб нагадати жінкам, що вони не самотні і що їх підтримують інші жінки в усьому світі.

День різдвяних вогнів

Подія знаменує початок святкового сезону. Цей день присвячений традиції прикрашати будинки, вулиці та міста сліпучими різдвяними вогнями - практиці, що розвивалася впродовж багатьох років і стала символом святкового настрою та духу суспільства.

День без мистецтва

1 грудня в День без мистецтва світ згадує художників, які померли від СНІДу.

День Антарктиди

День Антарктиди відзначають 1 грудня. Перший день зими 1959 року ознаменувався підписанням у Вашингтоні дванадцятьма країнами Договору про Антарктиду, який запобігає мілітаризації та забезпечує суверенітет континенту.

Цього дня народилися:

130 років від дня народження Юліана Миколайовича Головінського (1894-1930), українського військово-політичного діяча;

125 років від дня народження Ростислава Євгеновича Кавецького (1899-1978), українського патофізіолога, онколога; на його честь названо Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології НАН України;

125 років від дня народження Василя Івановича Овчаренка (1899-1978), українського актора, режисера;

100 років від дня народження Лідії Василівни Сохань (1924-2022), української філософині, соціологині;

90 років від дня заснування (1934) Житомирського академічного обласного театру ляльок.

Ще цього дня:

1913 - На заводах Форда (США) запровадили безперервну складальну лінію (конвеєр), з якого через кожні 2 години 38 хвилин став сходити автомобіль;

1913 - Відкрито метрополітен у Буенос-Айресі (Аргентина);

1918 - Проголошено створення Королівства Сербів, Хорватів і Словенців;

1918 - Приєднанням Трансільванії до Румунського королівства завершився процес утворення єдиної румунської національної держави;

1955 - Початок руху проти расової сегрегації у США. У місті Монтгомері негритянка Роза Паркс відмовилася поступитися місцем білому чоловікові в автобусі, за що була заарештована поліцією. У результаті масових акцій протесту Верховний Суд США через рік скасував закон про сегрегацію в міському транспорті;

1958 - Французьку колонію Убангі-Шарі проголосили Центральноафриканською Республікою.

1959 - 12 країн (Аргентина, Австралія, Бельгія, Велика Британія, Чилі, Франція, Японія, Нова Зеландія, Норвегія, Південно-Африканський Союз, СРСР і США) підписали у Вашингтоні договір про мирне наукове використання Антарктиди;

1981 - На Чорнобильській АЕС став до ладу 3-й енергоблок потужністю 1 млн кВт;

1988 - Уперше відзначено Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

1990 - У Києві розпочався установчий з'їзд Партії демократичного відродження України (згодом на її базі виникла Народно-демократична партія, а частина членів приєдналися до ПРП);

1990 - Під дном Ла-Маншу зустрілися британські та французькі будівельники, які з двох кінців прокладали перший в історії підземний тунель через цю протоку між Британією та Францією;

1991 - Понад 90 відсотків із 32-х мільйонів громадян України, які 1 грудня 1991 року взяли участь у Всеукраїнському референдумі, висловилися за незалежність своєї країни. Одночасно з референдумом проводилися і вибори президента, на яких перемогу здобув Леонід Кравчук, у недалекому минулому секретар ЦК Компартії України. За нього проголосували понад 61 % виборців;

1991 - У Києві відкрито Генеральне консульство Австрійської Республіки;

1994 - Андрій Шевченко в матчі проти дніпропетровського "Дніпра" забив свій перший гол у складі київського "Динамо";

2009 - У Львові запустили Львівський міський рейковий автобус;

2012 - Оприлюднено Українську хартію вільної людини;

2013 - У відповідь на спробу силового розгону Євромайдану мільйонна демонстрація в Києві, сутички біля Адміністрації Президента України та початок Революції гідності.

Церковне свято:

Сьогодні православна церква вшановує пам'ять святого пророка Наума, який жив у Галілеї в VII столітті до нашої ери. Ще його називають Наум Грамотник, тому, що в давні часи саме 1 грудня малюків, які вже підросли, віддавали старцям на виховання і навчання грамоти.

У церковній літературі збереглося мало відомостей про життя пророка. Є інформація про народження в галілейському селищі Елкоша. Достовірно відомо, що цей чоловік записав свої пророцтва в книгу, яка була завершена в 663 р. до н. е.

Наум є одним із дванадцяти "малих" старозавітних пророків. У його книзі є пророцтво про загибель жителів ассірійського міста Ніневії через беззаконне життя.

Обставини життя пророка Наума досі невідомі. Вважається, що він помер на 45-му році життя і був похований на рідній землі.

Іменини: Антон, Дмитро.

За інформацією interfax.

Підписуйтесь на телеграм канал Gazetahm.org
Content %d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%81%d0%b01

Схожі новини