1 січня. Що відзначають в цей день?

1 січня. Що відзначають в цей день?

Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.

ДЕНЬ 1043 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1043 RUSSIAN AGRESSION

1 січня відзначають Всесвітній день миру.

У Литві - День прапора, у Бразилії - Всесвітній день братерства.

Православна церква вшановує пам'ять святого Василія Великого, Обрізання Господнє.

Католицька церква - Свято Марії - Цариці миру (Торжество Пресвятої Богородиці).

Всесвітній день миру

Всесвітній день миру - це свято римо-католицької церкви, що відзначається щорічно 1 січня в День торжества Божої Матері Марії.

8 грудня 1967 року римський папа Павло VI проголосив Всесвітній день миру. У католиків це свято називається День всесвітніх молитов за мир. Протягом кількох років його відзначали у перший день кожного нового року.

17 грудня 1969 року Генеральна Асамблея ООН проголосила Всесвітній день миру офіційним святом, під час якого віряни закликають Бога припинити війни і послати людям мир на Землі.

Боротьба з бідністю та насильством, побудова миру на Землі, послаблення напруженості в міжнародних і міждержавних відносинах, права людини та права жінок, економічний розвиток - ось деякі теми щорічних передсвяткових послань понтифіків до вірян. Папа Римський щорічно також відзначає цей день спеціальним посланням, що закликає всіх людей замислитися над важливою роботою з побудови миру.

День зобов'язань

День зобов'язань, що відзначається щорічно 1 січня, - це день, присвячений святкуванню зобов'язань у різних аспектах життя. Це час стримати обіцянки, дані іншим і собі, продемонструвати відданість і рішучість. Цей день дає можливість розпочати нові починання або зміцнити наявні зобов'язання, незалежно від того, чи є вони особистими, професійними або родинними.

Всесвітній день сім'ї

Всесвітній день сім'ї, який відзначають щороку 1 січня, є днем єдності, миру та вдячності за родинні зв'язки. Це день, який виходить за межі географічних кордонів і культурних відмінностей, наголошує нашу приналежність до однієї великої глобальної сім'ї. Світанок нового року приносить із собою атмосферу надії та оновлення, а Всесвітній день сім'ї підсилює ці почуття.

Ще цього дня:

1919 - Директорія УНР видала закон про автокефалію Української Православної Церкви;

1928 - Почала виходити газета "Розвиток нації", орган проводу українських націоналістів;

1954 - У США відбувся перший національний кольоровий телеефір;

1970 (00:00:00 UTC) - Початок відліку часу в Unix-подібних операційних системах (початок епохи Unix);

1983 - "Arpanet" змінила основний протокол з NCP на TCP/IP, що й призвело до появи сучасного інтернету;

1984 - Засновано Industrial and Commercial Bank of China, один із найбільших банків світу;

1992 - Ірак визнав незалежність України;

1994 - Почала діяти НАФТА, найбільша у світі регіональна зона вільної торгівлі (США-Канада-Мексика);

1995 - Розпочала роботу Світова організація торгівлі;

1999 – Запроваджено безготівкове євро (Австрія, Бельгія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція, Бельгія, Люксембург, Франція);

2000 - Туркменістан перейшов із кирилиці на латинський алфавіт;

2001 - Безготівкове євро введено в Греції;

2002 - Поява готівкового євро;

2007 - Болгарія і Румунія приєдналися до Європейського Союзу; болгарська, ірландська та румунська стали офіційними мовами ЄС (приєдналися до 20 інших мов); у Словенії введено в обіг євро;

2008 - На Кіпрі та Мальті введено в обіг євро;

2009 - У Словаччині введено в обіг євро;

2011 - В Естонії введено в обіг євро;

2014 - У Латвії введено в обіг євро;

2015 - У Литві введено в обіг євро;

2015 - Росія припинила дію двосторонньої секретної угоди зі США в сфері безпеки зберігання збройових урану і плутонію. Згідно з цією угодою США підтримували безпеку на 18 ядерних об'єктах РФ, допомогли РФ знищити сотні застарілих боєголовок і АПЧ, платили зарплату російським працівникам, навчали персонал та інвестували понад 2 млрд USD;

2023 - У Хорватії введено в обіг євро;

2023 - Ракетний удар Збройними силами України по табору російських мобілізованих солдатів у Макіївці.

Цього дня народилися:

145 років від дня початку видання у Львові (1880) першої української щоденної газети "Діло", офіційного органу УНДП і УНДО, провідного часопису Галичини;

130 років від дня народження Марії Софії Антонівни Дольницької (1895-1974), української художниці, майстрині-емальєристки, педагога (Фінляндія, США, Австрія); за іншими даними народилася 1894 р;

130 років від дня народження Гната Павловича Западнюка (1895-1979), українського вченого, ветеринарного лікаря, автора стрілецьких пісень, воїна Армії УНР;

130 років від дня народження Миколи Миколайовича Тарновського (1895-1984), українського поета, прозаїка, публіциста, перекладача;

90 років від дня народження Миколи Івановича Братана (1935-2010), українського письменника, драматурга;

90 років від дня народження Лариси Іванівни Остапенко-Білаш (1935-2010), української співачки, радіоведучої, педагога, дружини відомого композитора О. Білаша;

75 років від дня народження Галини Миколаївни Кирпи (1950), української поетеси, письменниці, перекладачки, редакторки;

75 років від дня народження Михайла Григоровича Саченка (1950-2006), українського поета, режисера-документаліста, кіносценариста, перекладача;

65 років від дня народження Ярослава Йосиповича Грицака (1960), українського історика, письменника, публіциста, засновника і головного редактора щорічного наукового видання "Україна модерна".

Церковне свято:

Святого Василія Великого

Святитель Василій Великий народився близько 330 року в місті Кесарії Каппадокійській (Мала Азія) у благочестивій християнській родині Василя та Емілії. Батько святителя був адвокатом і викладачем риторики.

Початкову освіту Василь здобув під керівництвом своїх батьків і бабки Макрини, високоосвіченої християнки. Після смерті батька і бабці Василь вирушив для подальшої освіти до Константинополя, а потім до Афін, де досконало вивчив різноманітні науки - риторику і філософію, астрономію і математику, фізику і медицину.

Приблизно 357 року Василь повернувся до Кесарії, де деякий час викладав риторику. В Антіохії, 362 року його висвятив у сан диякона єпископ Мелетій, а 364 року висвятив у сан пресвітера єпископ Кесарійський Євсевій.

Виконуючи своє служіння, святитель Василій ревно проповідував і невпинно дбав про потреби своєї пастви, завдяки чому здобув високу повагу і велику любов.

Незабаром (370) святитель Василій був обраний Собором єпископів на Кесарійську кафедру. У важкий для Церкви час він проявив себе як полум'яний захисник православної віри, захищав її від єресей своїми словами і посланнями.

За своє коротке життя святитель Василій залишив нащадкам безліч богословських праць: дев'ять бесід на Шестоднів, 16 бесід на різні псалми, п'ять книжок на захист православного вчення про Святу Трійцю; 24 бесіди на різні богословські теми; сім аскетичних трактатів; правила чернечі; статут подвижницький; дві книжки про Хрещення; книжку про Святого Духа; кілька проповідей та 366 листів різним особам.

Свято Марії - Цариці світу (Торжество Пресвятої Богородиці)

1 січня католицька церква відзначає свято, присвячене Діві Марії - Торжество Пресвятої Богородиці або Свято Марії - Цариці світу. Воно завершує собою Октаву Різдва і входить до свят, коли відвідування меси обов'язкове. Відоме ще з 4 століття.

Марія, мати Ісуса Христа, в християнській традиції - Богородиця (Матір Божа), і найбільша з християнських святих.

У католицькій традиції непорочне зачаття самої Діви Марії (її батьками) розглядають як природну умову, що підготувала її до ролі матері Спасителя. Її свобода від гріха була особливою благодаттю, винятком із загального правила, привілеєм, якого, як стверджує католицька теологія (на відміну від протестантської), не удостоїлося жодна жива істота.

Іменини: Богдан, Василь, В'ячеслав, Григорій, Іван, Михайло, Микола, Олександр, Петро, Яків, Емілія.

За інформацією interfax.

Підписуйтесь на телеграм канал Gazetahm.org
%d0%b8%d0%b7%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5 viber 2024 11 27 17 08 26 961

Схожі новини