10 грудня. Що відзначають в цей день?

10 грудня. Що відзначають в цей день?

Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.

ДЕНЬ 1021 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1021 RUSSIAN AGRESSION

10 грудня відзначають День прав людини, День Нобеля, Всесвітній день футболу, Міжнародний день прав тварин.

Православна церква вшановує пам'ять святих мучеників Мини, Єрмогена і Євграфа.

День прав людини

10 грудня світова спільнота відзначає День прав людини, офіційно встановлений на Пленарних зборах Генасамблеї ООН у грудні 1950 року.

Дату було обрано на честь ухвалення та проголошення Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року Загальної декларації прав - епохального документа, в якому було проголошено невід'ємні права, притаманні кожній людині незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового чи іншого становища.

Кожні 5 років 10 грудня, у річницю проголошення Загальної декларації прав людини, відбувається церемонія вручення премії ООН у сфері прав людини. Вона була заснована 1966 року для нагородження тих, хто зробив видатний внесок у справу заохочення і захисту прав людини, і вперше була вручена 1968 року.

Міжнародний день прав тварин

10 грудня в багатьох країнах світу відзначають Міжнародний День акцій за ухвалення Декларації прав тварин або Міжнародний день прав тварин, який було засновано 1998 року - у 50-ту річницю підписання Декларації прав людини. І це не збіг - його святкують в один день із Днем прав людини тому, що організації, які його заснували, хотіли наголосити, що всі живі істоти на планеті мають право на життя і захист від страждань.

"Загальну декларацію прав тварини" представила Міжнародна ліга прав тварин 23 вересня 1977 року в Лондоні, а 15 жовтня 1978 року її урочисто проголосили в Парижі в будівлі ЮНЕСКО. Пізніше, 1990 року, за ініціативою Міжнародної ліги прав тварин до неї було внесено деякі зміни і доповнення.

Нобелівський день - церемонія вручення Нобелівської премії

Одна з ключових подій у суспільному та інтелектуальному житті Швеції та Норвегії - Нобелівський день - церемонія вручення однієї з найпрестижніших міжнародних нагород - Нобелівської премії, що відбувається щороку 10 грудня. Вона присуджується за видатні наукові дослідження, революційні винаходи та великий внесок у культуру й розвиток суспільства і має міжнародне визнання, як найпочесніша громадянська відзнака.

Її засновником був Альфред Нобель - відомий шведський хімік, інженер і винахідник, на рахунку якого 355 винаходів (найвідоміший серед них - динаміт). За своє життя Нобель накопичив значні статки (більшу їхню частину він отримав якраз завдяки впровадженню власних винаходів), основну частину яких він заповідав на заснування міжнародної премії. До речі, останній варіант свого знаменитого заповіту Нобель підписав майже за рік до своєї смерті - 27 листопада 1895 року.

Результатом цього заповіту стала організація Нобелівського фонду. На сьогодні за присудження Нобелівських премій у всіх сферах науки і культури відповідають шведські організації. Винятком є Нобелівська премія миру - кому присудити цю нагороду, вирішує Норвезький Нобелівський комітет.

Цього дня народилися:

90 років від дня народження Віктора Никифоровича Золочевського (1934-2010), українського музикознавця, педагога;

90 років від дня народження Говарда Мартина Теміна (1934-1994), американського вірусолога, лауреата Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини (1975).

Ще цього дня:

1901 - У Стокгольмі вручено перші Нобелівські премії;

1948 - Генеральна Асамблея ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини (10 грудня відзначається як День прав людини);

1949 - Під час масштабної кампанії усунення кваліфікованих українських працівників з академічних установ за звинуваченням "за антирадянську діяльність" заарештовано історика, археографа Ярослава Дашкевича. До 19.01.1950 з Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника під приводом скорочення посад було звільнено близько 20 бібліотечних фахівців. Формальним приводом для репресій стало вбивство Я. Галана;

1953 - Вийшов 1-й номер журналу "Плейбой";

1960 - Розпочалося будівництво нафтопроводу "Дружба";

1981 - Американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 осіб, переважно серед гомосексуалів. Пізніше недуга отримала назву "синдром набутого імунодефіциту" (СНІД);

1999 - Панамський канал перейшов під юрисдикцію Панами (раніше був під юрисдикцією Сполучених Штатів).

Церковне свято:

Цього дня відзначається пам'ять мученика Мини Красномовного, який постраждав за віру на початку 4 століття разом зі святими Єрмогеном і Євграфом. Імператор Максиміліан послав Міну з Афін до Александрії, щоб придушити хвилювання християн. Однак Міна сам став проповідувати християнську віру, а оскільки святий був чудовим оратором, то йому вдалося навернути до Христа багатьох язичників. Тоді імператор направив до Олександрії єпарха Єрмогена для суду над Миною. Єрмоген побачив стійкість Мини під час тортур, і сам увірував у Бога.

Дізнавшись про це, імператор особисто прибув в Олександрію і піддав мучеників катуванням. Водночас сталися численні знамення, але вони не напоумили язичника. Імператор власноруч убив Євграфа, секретаря Мини, а самим Мині та Єрмогену велів відрубати голови.

Іменини: Анатолій, Григорій, Євген, Іван, Костянтин, Михайло, Микола, Олександр, Олексій, Петро, Сергій, Степан, Ангеліна, Анна, Олександра, Тетяна.

За інформацією interfax.

Підписуйтесь на телеграм канал Gazetahm.org
%d0%b8%d0%b7%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5 viber 2024 11 27 17 08 26 961

Схожі новини