Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
ДЕНЬ 991 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 991 RUSSIAN AGRESSION
10 листопада відзначають Всесвітній день науки за мир і розвиток, Всесвітній день молоді, Міжнародний день бухгалтерії (День бухгалтера).
В Україні - День виноградаря і винороба, День батьків в Естонії, Швеції та Фінляндії, День пам'яті Ататюрка в Туреччині.
Православна церква вшановує пам'ять святих апостолів Ераста, Олімпу, Родіона і тих, хто з ними.
Всесвітній день науки за мир і розвиток
Проголошено на 31-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО 2001 року (UNESCO 31 C/Resolution 20).
Відзначається щорічно 10 листопада з метою підвищити усвідомлення громадськістю в усьому світі користі науки, а також служить нагадуванням міжнародній спільноті про необхідність використання науково-технічних досягнень в інтересах миру та розвитку на благо людської цивілізації.
Всесвітній день молоді
10 листопада відзначається Всесвітній день молоді, який встановлено на честь заснування Всесвітньої федерації демократичної молоді (ВФДМ).
Ця подія відбулася на Всесвітній конференції молоді, що проходила 29 жовтня - 10 листопада 1945 року в Лондоні.
Міжнародний день бухгалтерії (День бухгалтера)
Необхідність запровадження міжнародного свята обговорювалася неодноразово, незважаючи на те, що в багатьох країнах встановлено національні свята бухгалтерів.
Вибору дати свята послужила подія кінця 15 століття - 10 листопада 1494 року у Венеції опублікували книжку Луки Пачіолі "Все про арифметику, геометрію і пропорції", в якій автор спробував підсумувати знання про математику того часу.
День виноградаря і винороба України
Президент Володимир Зеленський підписав указ № 403/2020 про встановлення в Україні професійного свята — Дня виноградаря і винороба, яке відзначатиметься щороку в другу неділю листопада.
Глава держави зазначив, що уряд і профільне міністерство мають представити комплекс заходів для розвитку українського виноградарства та виноробства.
"Ми часто говоримо про "економічний націоналізм". Давайте зробимо так, щоб закарпатське, одеське, херсонське і, звичайно, кримське вино за якістю та популярністю нічим не поступалося італійським, іспанським та французьким винам", – наголосив Президент.
День батька в Естонії
Щороку в другу неділю листопада в Естонії відзначається День батька. Офіційна історія цього сімейного свята розпочалася 1992 року, хоча, звісно, і раніше в багатьох родинах влаштовували святкові дні на честь сильних і коханих татусів.
День пам'яті Ататюрка в Туреччині
Щорічно 10 листопада в Туреччині відзначається День пам'яті Ататюрка.
Цього дня 1938 року Туреччина втратила свого героя. У своїй резиденції заснув вічним сном перший президент і засновник Турецької Республіки Мустафа Кемаль.
Відтоді щороку 10 листопада, о 9 годині 5 хвилин ранку (точний час його смерті) оголошується хвилина мовчання. На мить завмирають автомобілі, автобуси, поїзди, теплоходи, і навіть літаки відкладають свій виліт.
Історична роль Ататюрка не лише в тому, що він згуртував народ імперії, що розпалася, у найкоротший термін провів масштабні реформи в багатьох сферах державного управління, переніс столицю зі Стамбула до Анкари, у традиційній ісламській країні запровадив світськість, зрівнявши жінок у правах із чоловіками та надавши їм виборче право, а й у тому, що зумів в умовах війни та найглибшої політичної кризи в країні збудувати державу з такою збалансованою системою стримувань і противаг, що Туреччина успішно розвивається на основі закладених першим президентом принципів уже сто років.
Ще цього дня:
1926 - У Берліні відкрито Український науковий інститут;
1928 - У Києві відкрито будинок-музей Тараса Шевченка;
1989 - У Львові відбулися установчі збори Товариства "Надсяння", яке представляє українців депортованих з українських етнічних територій, що після Другої світової війни були "передані" Польщі.
1975 - Генеральна Асамблея ООН прирівняла сіонізм до расизму (це рішення було відкликано 16 грудня 1991 року);
1993 - Групою сектантів "Білого братства", очолюваною Мариною Цвігун (Марія Деві Христос) і Юрієм Кривоноговим (Іван Свамі), було проголошено "кінець світу" і захоплено київський Софійський собор з метою масового самознищення. Міліція затримала сектантів, що поклало край діяльності "Білого братства" і спричинило низку самогубств прихильників секти в Україні та країнах СНД;
1993 - В Україні заборонені всі воєнізовані недержавні організації;
1994 - Ірак визнав незалежність Кувейту;
2004 - Центрвиборчком України оголосив остаточні результати першого туру виборів Президента України: Віктор Ющенко набрав 11 125 395 голосів (39,87 %), Віктор Янукович - 10 969 579 голосів (39,32 %). Другий тур голосувань призначено на 21 листопада 2004 року;
2004 - Вийшов Firefox 1.0;
2009 - Запущено перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС (він видав перший струм в Об'єднану енергосистему України);
2022 - 131-й окремий розвідувальний батальйон Збройних сил України звільнив місто Снігурівку від російських окупантів.
Цього дня народилися:
145 років від дня народження Якова Устимовича Рощепія (1879–1958), українського конструктора, винахідника автоматичної ґвинтівки;
105 років тому народився Майкл (Міхал) Стренк (с. Орябина, нині Пряшівський край Словаччини), американський військовослужбовець українського походження, учасник Другої світової війни, герой битви за Іводзіму.
Церковне свято:
Цього дня православна церква відзначає пам'ять шести апостолів від сімдесяти, зокрема Ераста і Родіона. Ераст, за переказами, був учнем святого Павла. Він походив зі знатного роду і обіймав посаду міського економа в Коринті. Уперше про Ісуса Христа святий почув від Павла. Пізніше апостоли разом приїжджали до Єрусалима, і Ераст служив у місцевій церкві. Є також відомості, що він був єпископом Панеадським у Палестині і дожив до глибокої старості.
Родіон був не тільки учнем святого Павла, а й його родичем, про що апостол згадав у посланні до римлян. За переказами, він служив єпископом у Патрасі, а за часів Нерона прийняв мученицьку смерть разом із апостолами Петром і Павлом.
Іменини: Борис, Георгій, Денис, Іван, Костянтин, Михайло, Нестор, Микола, Олександр, Олексій, Петро, Анна, Ольга.
За інформацією interfax.