12 січня. Що відзначають в цей день?

12 січня. Що відзначають в цей день?

Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.

ДЕНЬ 1054 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1054 RUSSIAN AGRESSION

12 січня відзначають День українського політв'язня.

Ще сьогодні День дотримання новорічних обіцянок, День гарячого чаю і День марципана.

Православна церква вшановує пам'ять святої мучениці Тетяни.

День українського політв'язня

Неофіційна пам'ятна дата. Відзначається за ініціативи В. Чорновола на честь українців, заарештованих за політичними переконаннями.

У 1974 році - В'ячеслав Чорновіл звернувся із заявою до голови президії Верховної Ради УРСР. У ній повідомлялося, що з 12 січня 1972 року (дня його арешту і початку широких репресій проти течії шістдесятників в українському літературно-громадському житті), він щороку, як в ув'язненні, так і після, відзначатиме одноденним голодуванням аж до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.

Проблема політв’язнів актуальна й сьогодні. У контексті російської агресії та окупації частини територій України, багато українців стали політичними в’язнями Кремля. Їх підтримка, міжнародний тиск і боротьба за їх звільнення є важливими завданнями для держави та суспільства.

В Англії засновано Королівське Астрономічне товариство

Астрономічні товариства - це національні та міжнародні науково-громадські організації, що об'єднують як астрономів-фахівців, так і аматорів, з метою координації наукових досліджень, обміну матеріалами та інформацією, ділового співробітництва та популяризації астрономічних знань.

Національні Астрономічні товариства існують у багатьох країнах світу, але найстаріше з них - Англійське Королівське астрономічне товариство, було засновано 12 січня 1820 року в Лондоні під назвою Астрономічне товариство Лондона.

Ініціаторами створення товариства стали Джон Гершель та інші видатні астрономи і вчені того часу. Нове Товариство і Рада вперше зібралися 10 березня 1820 року. Спочатку головною метою нової організації було просування астрономії як науки і підтримка астрономічних досліджень, які тоді здебільшого проводилися "кустарно" астрономами-аматорами.

У 1831 році товариство отримало королівські привілеї - Хартію - від Вільгельма IV, який також став покровителем цієї організації (і кожен наступний монарх наслідував його приклад). Тоді ж були прописані закони і правила, які регулювали функціонування і діяльність товариства. У 1916 році доступ до нього отримали і жінки.

У Парижі підписано Протокол про заборону клонування людини

12 січня 1998 р., 27 років тому, у Парижі підписали Протокол про заборону клонування людини

Клонування - відтворення індивіда з ідентичним набором генетичних характеристик і зовнішністю. Поки що технологія клонування людини не відпрацьована. І тут постає низка як теоретичних, так і технічних питань.

Найуспішнішим із методів клонування вищих тварин виявився метод "перенесення ядра". Саме його було застосовано для клонування вівці Доллі у Великій Британії, яка, як відомо, прожила шість років - достатнє число, на думку вчених, щоб можна було говорити про успіх експерименту, і щоб розпочати безпосереднє розроблення методики клонування людини. Але є тут і низка серйозних обмежень.

Найбільш принциповим обмеженням є неможливість повторення свідомості, а це значить, що не може йтися про повну ідентичність особистості, - її міра і межа ще підлягають дослідженню. Побоювання викликає і великий відсоток невдач під час клонування, що пов'язані з можливістю появи людей-виродків, а також питання батьківства, материнства, успадкування, шлюбу, тощо.

Ще цього дня:

1939 - У Полтаві почали курсувати перші шість таксі;

1964 - Римський Папа Павло VI призначив митрополита Йосипа Сліпого членом конгрегації для Східної церкви;

1965 - Мер міста Торонто (Канада) підписав прокламацію про проголошення 22 січня "Днем української незалежності";

1967 - Уперше кріоновано тіло людини - професора психології Університету Каліфорнії Джеймса Бедфорда;

1990 - Нова влада Румунії першою з країн Східного блоку та колишніх членів Організації Варшавського договору заборонила комуністичну партію; її майно націоналізовано 18 січня;

1990 - Розпочався семиденний погром вірмен у столиці Азербайджанської РСР Баку;

1998 - 19 країн - членів Євросоюзу підписали протокол про заборону клонування людини;

2004 - Найбільше (на той час) у світі круїзне судно "Queen Mary 2" вирушило у своє перше плавання через Атлантичний океан;

2007 - Китай збив власний метеорологічний супутник, здійснивши, таким чином, перше застосування зброї в космосі за останні двадцять років;

2008 - Створено кримськотатарську вікіпедію;

2024 - Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак прибув до Києва з військовою допомогою для України та підписав із главою держави Володимиром Зеленським двосторонню безпекову угоду, яка діятиме до моменту вступу України до НАТО.

Цього дня народилися:

160 років від дня народження Федора Петровича Балавенського (1865-1943), українського скульптора, живописця, педагога;

140 років від дня народження Павла Григоровича Клепатського (Клепацького) (1885 - після 1938), українського історика, архівіста, краєзнавця, члена Української Центральної Ради; за новим стилем народився 24.01.1845 р.

Церковне свято:

Свята мучениця Тетяна народилася в Римі, в родині знатного сановника, який таємно сповідував християнську віру і виховав свою доньку в справжньому шануванні і вірності християнській вірі.

Свята Тетяна не побажала виходити заміж, а вирішила присвятити себе служінню церкві. Вона була поставлена дияконисою в одному з римських храмів і всі свої сили віддавала виконанню церковних обов'язків.

Свята мучениця Тетяна постраждала під час гоніння на християн за малолітнього імператора Александра Севера (222-235). Її схопили і привели в капище Аполлона, де примушували принести жертву язичницькому ідолу. Відмовившись, свята Тетяна зазнала жорстоких тортур, проте твердість її віри й терпіння були непохитні. Серед мук вона тільки молилася, щоб Бог просвітив її мучителів. І Господь почув молитву праведниці.

За її молитвою тричі руйнувалися статуї язичницьких богів. Муки, яким піддавали святу Татіану, або не завдавали їй шкоди, або за ніч сліди їх зникали, або самі мучителі страждали від ударів, завданих невидимою рукою. Вражені стійкістю святої, мучителі Тетяни одразу ж відкрито наверталися до Христа, перетворюючись із катів на мучеників. Голодний лев, випущений на святу Тетяну на арені цирку, почав пестити її, не заподіявши їй ані найменшої шкоди.

Знамення сили та істини Господньої, явлені в мучеництві святої Тетяни, багатьох привели до віри в Христа. І тоді перелякані гонителі засудили мученицю на страту мечем. Разом із нею був страчений і її батько.

Іменини: Ілля, Макар, Петро, Тетяна.

За інформацією interfax.

Підписуйтесь на телеграм канал Gazetahm.org
%d0%b8%d0%b7%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5 viber 2024 11 27 17 08 26 961

Схожі новини