Яке сьогодні свято, яким цей день був в історії, хто сьогодні святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
24 грудня Різдвяний святвечір у католиків і протестантів, в Україні відзначають професійне свято працівники архівів, а у православних – День пам'яті преподобного Никона Печерського.
Також цього дня, в 1653 році, 368 років тому, військо Богдана Хмельницького завдало поразки польській армії під Жванцем — містечку на березі Дністра. Це остання велика операція армії Богдана Хмельницького у Визвольній війні 1648-1654 років.
У 1801 Річард Тревітік продемонстрував перший паровий автомобіль, в 1865 в США була створена таємна расистська терористична організація Ку-клукс-клан, а 24 грудня 1982 здійснив свій перший політ Ан-124 "Руслан", найбільший у світі військово-транспортний літак (за термінологією НАТО "Кондор"), створений у київському ОКБ Олега Антонова.
Святвечір у західних християн
Сьогодні Святвечір у багатьох західних країнах, як і Різдво, це сімейне свято. Навіть ті, хто не відвідує церкву, збираються ввечері за столом усією родиною.
Назва "Святвечір" походить, як вважають, від слова "сочиво" - це особлива зернова каша, зазвичай із медом та фруктами. Традиційно куштувати "сочиво" належить напередодні свята лише після літургії, яка з'єднується з вечірньою. Традиція не їсти їжі до першої вечірньої зірки, пов'язана зі спогадом про появу зірки на Сході, що сповістила про народження Христа.
У різдвяний Святвечір у церквах вранці служать месу за чином Адвента, а меса надвечір'я Різдва починається зазвичай опівночі, але з пастирських міркувань дозволено починати богослужіння на кілька годин раніше.
Повсюдно поширений і звичай залишати за різдвяним столом вільне місце. Якщо хтось прийде в будинок на Різдво, то буде прийнятий, як брат. Цей звичай – знак пам'яті про близьких та дорогих людей, які не можуть цього дня зустріти свято разом із сім'єю.
День працівників архівних установ
24 грудня в Україні відзначають День працівників архівних установ. Це свято було встановлено 30 жовтня 1998 р. відповідно до Указу Президента України.
У День працівників архівних установ вітання приймають понад три тисячі працівників державних установ України, зайнятих в архівознавстві. Вони працюють у понад семи сотнях організацій, підпорядкованих Державному комітету. На плечах українських архівістів лежить турбота про майже 60 мільйонів одиниць зберігання різних видів документів.
У них вся історія України: великі та малі події, історія поколінь, як конкретних людей, так і родів, і міст, і селищ. А працівники архівних установ зберігають, комплектують і обліковують усі ці документи.
Церковне свято
Православна церква шанує пам'ять преподобного Никона Печерського - святого, який народився в XI столітті і зазнав голоду і мук за віру.
Преподобний Никон Печерський народився в багатій і знатній родині, з дитинства мав славу лагідної і доброї дитини, тягнувся до Бога. Юнаком пішов у монастир і став ченцем Києво-Печерського монастиря.
1096 року, коли на київські землі напали половці, Никон і всі брати потрапили в полон до ворога. Три роки ченці терпіли катування половців. Никонові господар підрізав жили, щоб той не втік. Але преподобний, за допомогою хреста та молитви, стійко зносив голод і муку.
Коли кияни уклали мир із половцями, головний мучитель Никона прибув до Печерського монастиря і з подивом упізнав в одному з ченців свого бранця. Ворог розкаявся у скоєному, прийняв хрещення і вирішив до останнього подиху служити преподобному.
Традиції:
Раніше говорили: "Никон стоїть біля ікон". У цей час церква наказує молитися за рідних і близьких, вважається, що святий Никон може дарувати спокій та втіху будь-якій душі.
24 грудня слід запалити лампаду. Наші пращури вірили, що преподобний Никон і світло лампади, що горить, здатні відігнати нечисту силу, що кружляє на землі хуртовиною і буранами.
Цього дня за повір'ями нечисть ходить світом, і треба від неї захиститися, щоб не було бід і проблем. У цей період люди завжди були обережними, не брали до рук гострих предметів, щоб не накликати неприємності.
У цей день може виповнитись заповітне бажання, але для цього потрібно прошепотіти його в темному кутку. А ось лаятись не варто – щастя потім рік не бачити.
Іменини: Адам, Вікентій, Данило, Омелян, Іван, Леонтій, Лука, Микола, Никифор, Нікон, Петро, Терентій, Филимон.
За інформацією interfax.com.ua.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:---------------
У ВІННИЦІ, ПІСЛЯ ЗАСТІЛЛЯ, ЧОЛОВІК ЗАРІЗАВ ТОВАРИША
Підписатись на телеграм канал Gazetahm.org
Сподобалась новина - поділись нею з іншими.