Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
ДЕНЬ 1066 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1066 RUSSIAN AGRESSION
24 січня в Україні відзначають День зовнішньої розвідки.
У світі - Міжнародний день переробки мобільних телефонів, День сміху в животі, День поширення інформації про синдром Мебіуса, Міжнародний жіночий спортивний день, Міжнародний день освіти.
Православна церква вшановує пам'ять святої преподобної Ксенії Римлянки.
День зовнішньої розвідки України
Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України від 22.11.2018 р. № 381/2018.
24 січня 1919 року було створено перший підрозділ розвідки в УНР. Саме ця дата вважається початком зовнішньої розвідки України.
Міжнародний день переробки мобільних телефонів
Міжнародний день переробки мобільних телефонів, який відзначають щороку 24 січня, є важливою ініціативою, спрямованою на розв'язання проблеми електронних відходів, зокрема, мобільних телефонів.
Всесвітній день сміху в животі
Всесвітній день сміху в животі присвячений використанню сили доброго, щирого сміху. Цей день заохочує людей у всьому світі насолоджуватися простою радістю гучного сміху.
День поширення інформації про синдром Мебіуса
День поширення інформації про синдром Мебіуса, який відзначається щорічно 24 січня, має на меті пролити світло на синдром Мебіуса, рідкісний неврологічний розлад. Цей день збігається з днем народження професора Пауля Юліуса Мебіуса, першого лікаря, який діагностував цей стан 1888 року.
Міжнародний жіночий спортивний день
Міжнародний жіночий спортивний день походить із Франції. Це свято було затверджено за підтримки Міністерства спорту та Державного секретаріату з питань гендерної рівності та боротьби з дискримінацією.
Міжнародний день освіти
Відзначається щорічно за рішенням Генеральної Асамблеї ООН A/RES/73/25.
Встановлений у грудні 2018 року, а вперше світова спільнота відзначала цей день у 2019 році. Цей день було проголошено 3 грудня 2018 року в Брюсселі на міжнародній конференції, присвяченій проблемам сучасної освіти. Ініціатором запровадження такого дня стала Нігерія.
Ідею африканської країни підтримали 58 держав-членів конференції. Було складено відповідну резолюцію на підтримку якісної рівноцінної освіти, яка була б доступною для кожної людини незалежно від її національності, статі та соціального становища. У принципах ООН зазначено, що кожна людина повинна мати доступ до якісної освіти. Освіта допомагає людині стати грамотною, набути впевненості в собі, забезпечити благополуччя для себе та своєї родини в майбутньому.
На думку засновників свята, щороку має розглядатися особлива тема, пов'язана з актуальними проблемами у сфері освіти. До цього часу було розглянуто два важливих питання щодо підтримки освіти.
Міжнародний день ескімо
24 січня 1922 року Крістіан Нельсон, кухар, кондитер і власник магазину солодощів в Америці, офіційно запатентував цей вид десерту. Своє перше морозиво в шоколадній глазурі та на паличці Нельсон випустив ще в 1919 р. і отримав успіх. Морозиво швидко набрало популярності та знайшло своїх шанувальників. Свій холодний витвір кондитер назвав "Пиріжок ескімоса" (англ. "Eskimo Pie").
Є відомості, що перше ескімо готували ще в Стародавньому Римі, але офіційною появою вважається саме історія американського кондитера.
Цього дня народилися:
110 років від дня народження Василя Ящуна (1915-2001), українського мовознавця, педагога, поета (США);
100 років від дня народження Петра Петровича Ротача (1925-2007), українського історика, краєзнавця, енциклопедиста, літературознавця, письменника, поета, перекладача, громадського діяча;
90 років від дня народження Юрія Андрійовича Макушина (1935), українського скульптора, педагога;
50 років від дня народження Решата Мідатовича Аметова (1975-2014), кримськотатарського громадського активіста, Героя України (2017, посмертно).
Ще цього дня:
1907 - В Англії організовано перший скаутський загін;
1918 - У ніч із 24 на 25 січня (за іншими даними 11-12 січня) було проголошено незалежність України;
1923 - У Харкові створено літературну спілку "Гарт";
1976 - Сталася одна з найбільших у XX ст. катастроф танкерів-гігантів: біля берегів Франції сів на мілину танкер Olympic Bravery, який через три тижні розколовся навпіл;
1984 - У США в продажу за ціною 2495 доларів за одиницю з'явилися перші комп'ютери "Макінтош" - перший персональний комп'ютер, що використовував графічний інтерфейс користувача і комп'ютерну мишу, замість стандартного на той момент інтерфейсу командного рядка;
1986 - Американський космічний апарат "Вояджер-2" став першим штучним об'єктом, який досяг Урана, пройшовши від нього на відстані близько 100 тис. км;
1992 - Королівство Нідерланди, Королівство Лесото, Республіка Малі, Республіка Кабо-Верде визнали незалежність України;
1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Австрією та Францією;
2010 - Фантастичний бойовик "Аватар" Джеймса Кемерона, знятий у форматі 3D, став найкасовішим фільмом в історії;
2015 - Російські терористи "ДНР" обстріляли з "градів" Маріуполь, унаслідок чого загинуло 30 людей;
2024 - У Бєлгородській області РФ упав літак Іл-76. РосЗМІ стверджували, що на борту загалом було нібито близько 70 осіб. Пізніше вони поширили інформацію, мовляв, на момент падіння літака в ньому перебували українські військовополонені;
Церковне свято:
За біблійною легендою, свята Ксенія Римлянка жила у V столітті. Вона народилася в родині заможного римського сенатора. При народженні дівчина отримала ім'я Євсевія. Вона була єдиною дочкою в сім'ї. Дівчина з юних років мала сильну віру в душі і хотіла присвятити своє життя Богу. Але її батьки підготували для неї інше майбутнє: знайшли нареченого і запланували пишне весілля.
Євсевія, яка не бажала цього шлюбу, таємно втекла з дому з двома відданими служницями. Вони на кораблі прибули на острів Коа, де зупинилися на краю поселення. Тоді Євсевія і змінила своє ім'я на Ксенію, що означає "подорож".
На острові вони зустріли отця Павла, ігумена монастиря святого Андрія Первозванного в місті Мілас, який став духовним керівником Ксенії та її двох служниць. З острова Коа вони вирушили в Мілас, де Ксенія придбала невеликий будинок і переобладнала його на монастир. Згодом до Ксенії стали долучатися й інші жінки, які хотіли вести чернечий спосіб життя.
Коли земний шлях Ксенії добігав кінця, вона попрощалася з сестрами і надовго залишалася в церкві сама, молячись перед розп'яттям. Під час упокоєння Ксенії над монастирем з'явився хрест у блискучому вінку, який супроводжував похоронну процесію аж до місця поховання праведної черниці.
Вважається, що біля могили преподобної Ксенії сталося багато чудесних зцілень.
Іменини: Денис, Іван, Микола, Павло, Тимофій, Ксенія.
За інформацією interfax.