Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
ДЕНЬ 1036 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1036 RUSSIAN AGRESSION
25 грудня в церковному календарі Різдво Христове.
Ще сьогодні святкують Хануку.
У США - День гарбузового пирога.
Різдво Христове
Різдво - велике свято, встановлене на спогад народження Ісуса Христа у Віфлеємі, одне з найважливіших християнських свят і державне свято в понад 100 країнах світу.
Перші відомості про святкування християнами Різдва належать до 4 століття. Питання про реальну дату народження Ісуса Христа є спірним і неоднозначно вирішеним серед церковних авторів. Можливо, вибір 25 грудня пов'язаний з язичницьким солярним святом Народження Сонця Непереможного, що припадало на цей день, яке після прийняття в Римі християнства наповнилося новим змістом.
Церковні та народні звичаї гармонійно сплелися у святкуванні Різдва. Усім добре відомий звичай колядування - ходіння по домівках дітей та молоді з піснями та добрими побажаннями. У відповідь колядники отримують подарунки: ковбасу, фрукти, яйця, пиріжки, солодощі. Скупих господарів висміюють і погрожують їм бідами. У процесіях беруть участь різні маски, переодягнені в шкури тварин, це дійство супроводжується гучними веселощами. Звичай цей неодноразово засуджувався церковною владою як язичницький, і поступово з колядками стали ходити тільки до родичів, сусідів і близьких друзів.
За довгі століття сформувалося безліч традицій його святкування - традиційні ялинки, вертепи, богослужіння та застілля. Але в тій чи іншій країні до загальноприйнятих правил додаються і місцеві звичаї, що надають цьому святу національних рис і самобутності.
Ханука
Ханука, освячення, також відоме як Свято вогнів - юдейське свято, встановлене в II ст. до н.е. на згадку про очищення Єрусалимського Храму, освячення жертовника і відновлення храмової служби. Відзначається протягом восьми днів від 25-го кіслева за юдейським календарем, які зазвичай припадають на грудень. У 2024 році з вечора середи, 25 грудня, до четверга, 2 січня 2025 року.
Символом свята є традиція запалювати вогні ханукії - особливого дев'ятисвічника, збільшуючи щодня кількість свічок у ньому. Свічки запалюють протягом 8 днів, щодня додають по одній. Їх встановлюють із правого боку на лівий, а запалюють із лівого на правий. Запалені на початку вечора, незадовго до заходу сонця, свічки мають горіти щонайменше 30 хвилин після настання темряви. У п'ятницю їх запалюють раніше суботніх свічок. Світильник розташовують навпроти мезузи, при вході в кімнату, де зазвичай збираються всі члени сім'ї. Заборонено використовувати світло ханукальних свічок для роботи, читання тощо.
У Хануку заведено давати дітям трохи грошей, щоб привчити їх до збору грошей для бідних. Частину цих грошей діти можуть витратити на солодощі.
Ханука символізує перемогу світла над темрявою, духу над матерією та віри над безвір'ям. Це свято є нагадуванням про мужність і відданість традиціям, а також про силу віри, що здатна творити дива.
День гарбузового пирога
День гарбузового пирога відзначають у США щорічно 25 грудня. Це символічний шматочок традиції та кулінарної святкової культури. Це день святкування одного з найулюбленіших американських десертів. Присвячений насолоді гарбузовим пирогом, традиційним північноамериканським солодким десертом, особливо популярним восени та на початку зими, особливо на День подяки та Різдво.
Ще цього дня:
1923 - Уперше на новорічній ялинці в Білому домі (Вашингтон) запалили електричну гірлянду;
1926 - Відбувся установчий з'їзд Союзу українок Канади;
1951 - У Києві введено в дію першу в СРСР електронно-обчислювальну машину (МЕСМ);
1975 - У Києві відкрили пам'ятник І. Котляревському;
1991 - Відставка Михайла Горбачова з поста Президента СРСР. Розпад Радянського Союзу;
1991 - Президент США Джордж Буш у зверненні до американського народу заявив, що Сполучені Штати визнають незалежність України і готові негайно встановити з нею дипломатичні відносини. Незалежність України визнали Вірменія, Ізраїль, Іран, Мексика, Таджикистан, Туніс, Ізраїль;
1992 - Міністерство юстиції України зареєструвало Українське добровільне культурно-просвітницьке правозахисне правозахисне благодійне товариство "Меморіал" ім. В. Стуса;
2002 - У Голосіївському місцевому суді Києва завершився процес над 18 членами УНА-УНСО, учасниками масових заворушень 9 березня 2001 року. Їх засудили на різні терміни позбавлення волі (чотирьох - умовно).
Цього дня народилися:
140 років від дня народження Анастасії (Насті) Борисівни Грінченко (1884-1908), української письменниці, перекладачки, публіцистки, дочки Б. Грінченка;
130 років від дня народження Миколи Олександровича Фоменка (1894-1961), українського композитора, піаніста, педагога, музичного критика (США);
125 років від дня народження Костянтина Єрофійовича Антиповича (1899-1949), українського історика, сфрагіста;
120 років від дня народження Ґергарда Герцберґа (1904-1999), канадського фізика, лауреата Нобелівської премії у галузі хімії (1971).
Іменини: Василь, Григорій, Дмитро, Костянтин, Леонід, Михайло, Микола, Олександр, Анфіса, Марія.
За інформацією interfax.