Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
ДЕНЬ 1068 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1068 RUSSIAN AGRESSION
26 січня відзначають Всесвітній день допомоги хворим на проказу, Міжнародний день митника, Міжнародний день чистої енергії, Всесвітній день екологічної освіти.
В Україні - День працівника контрольно-ревізійної служби.
Ще сьогодні - День Австралії, День республіки Індія, День міжнародного визнання Латвійської Республіки, У США - День штату Мічиган, Національний день цукерок з арахісом.
Православна церква вшановує пам'ять святих преподобних Ксенофонта і Марії.
Всесвітній день допомоги хворим на проказу
Відзначається щорічно, в останню неділю січня, з 1954 р. Заснований ООН 1953 р. на честь французького громадського діяча Р. Фоллеро, який присвятив усе життя боротьбі з хворобою Хансена - проказою.
Всесвітній день екологічної освіти
Щороку 26 січня світ відзначає Всесвітній день екологічної освіти. Метою цього дня є підвищення обізнаності людей про глобальні та локальні екологічні проблеми та важливість активної участі у збереженні та захисті довкілля. Особливо важливою вважають освіту урядів і громадськості.
Дату було обрано на основі результатів Конференції ООН з питань довкілля, що відбулася в червні 1972 року в Стокгольмі. Саме там йшлося про важливість турботи про довкілля, а також сформульовано необхідність створення загальних принципів для поліпшення екологічного стану планети. Ці принципи мали стати основою для освітніх ініціатив у всьому світі.
Міжнародний день митника
Відзначається щорічно з 1983 р., у день першої сесії Ради митного співробітництва, що відбулася цього дня 1953 р. (з 1994 р. - Всесвітня митна організація).
26-го січня 1953-го року в Брюсселі, столиці Бельгії було відкрито першу сесію міжнародної Ради митного співробітництва. Цьому передувало ухвалення спеціальної всесвітньої Конвенції, яка набула чинності в листопаді 1952-го року. Координація зусиль і підходів у вирішенні проблем роботи митних служб принесла відчутний результат, товарообіг значно збільшився, було створено сприятливі умови для розвитку бізнесу на міжнародній арені, значно скоротилася незаконна контрабандна діяльність. Згодом, у 1994-му році, Раду митного співробітництва було перейменовано на Всесвітню митну організацію, яка налічувала у своєму складі 17 європейських країн.
З огляду на внесок у розвиток добрих добросусідських стосунків, яким активно сприяла Рада митного співробітництва, через 30 років після початку її роботи, а саме 1983-го року було засновано щорічне свято - Міжнародний день митника.
День працівника контрольно-ревізійної служби України
Контрольно-ревізійна служба опікується перевіркою правильності витрачання державних коштів, оцінкою ефективності державних програм і політик, а також запобігає та виявляє фінансові порушення. Ревізори та інші працівники служби виконують важливу роль у забезпеченні належного використання державних ресурсів, проведенні перевірок фінансової діяльності підприємств, установ та організацій, у тому числі й у сфері державних закупівель. Вони також допомагають забезпечувати прозорість у роботі органів влади та знижувати рівень корупції.
Міжнародний день чистої енергії
Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/77/327.
У світі, що бореться зі зміною клімату, чиста енергія відіграє життєво важливу роль у скороченні викидів, а також може бути корисною для спільнот, які не мають доступу до надійних джерел енергії.
Проголошений Генеральною Асамблеєю Міжнародний день чистої енергії, що відзначається 26 січня, є закликом до підвищення обізнаності та мобілізації дій задля справедливого і всеосяжного переходу до чистої енергії на благо людей і планети.
26 січня також є датою заснування Міжнародного агентства з відновлюваної енергії - глобальної міжурядової установи, створеної 2009 року для підтримки країн у їхніх енергетичних реформах, які слугують платформою для міжнародного співробітництва та надає дані й аналіз щодо технологій, інновацій, політики, фінансів та інвестицій у сфері чистої енергії.
День Австралії
26 січня 1788 року капітан Артур Філіп висадився в бухті Сіднея, підняв британський прапор і заснував першу колонію - Новий Південний Уельс. Цей День відзначається як Національне свято Австралії. Також 1 січня 1901 року шість австралійських колоній стали однією федерацією, таким чином утворивши сучасну Австралію - Австралійський Союз.
Цього дня народилися:
310 років від дня народження Клода Адріана Гельвеція (1715–1771), французького філософа-просвітителя, енциклопедиста, літератора, ідеолога;
170 років від дня народження Ганни Іванівни Павлик (1855–1928), української письменниці, громадсько-політичної діячки, активної учасниці жіночого руху в Галичині;
150 років від дня народження Віктора Івановича Клименка (1875–1926), українського військового діяча, генерал-хорунжого Армії УНР;
120 років від дня народження Петра-Маркіяна Івановича Ісаїва (1905−1973), українського історика, філософа, журналіста, видавця, педагога, громадського діяча (США);
110 років від дня народження Валентини Олексіївни Тишковець (1915–1977), української кінооператорки;
110 років від дня народження Василя Лукиновича Федорончука (1915−1984), українського журналіста, видавця, редактора, громадсько-політичного діяча (Франція, Італія); за іншими даними народився 26.03.1915 р.
Ще цього дня:
1905 - У Південній Африці виявлено найбільший у світі алмаз "Куллінан" вагою 3106 каратів;
1923 - У Харкові створено літературну спілку "Гарт";
1926 - Шотландський винахідник Джон Берд продемонстрував першу у світі працюючу телевізійну систему;
1930 - Індійський національний конгрес ухвалив Декларацію незалежності Індії (Purna Swaraj);
1931 - Із в'язниці звільнено Махатму Ганді;
1949 - Компанія "Американ Ейрлайнз" першою у світі запровадила попередження по гучномовцях про правила безпеки пасажирів;
1950 - Набула чинності Конституція Індії;
1956 - В Італії розпочалися Сьомі зимові Олімпійські ігри;
1962 - У США запущено космічну станцію "Рейнджер 3", яка мала доставити на Місяць наукове обладнання. Запуск завершився невдало - станція пройшла повз супутник на відстані 40 тисяч км;
1965 - Хінді стає офіційною мовою Індії;
1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Японією;
1993 - Створено Конгрес українських націоналістів;
1999 - Сенат США відкинув пропозицію демократів про припинення слухань за обвинуваченням президента країни Білла Клінтона;
2000 - В Аргентині археологи знайшли останки найбільшого в історії нашої планети динозавра;
2001 - У Чорному морі затонув український теплохід "Пам'ять Меркурія", на борту якого було 54 людини. 12 людей загинули, 8 зникли безвісти;
2001 - Унаслідок землетрусу в Гуджараті (Індія) загинуло понад 20 тисяч осіб;
2003 - Вейхенмаєр Ерік, американець, став першою сліпою людиною, яка підкорила всі найвищі гірські піки на всіх семи континентах.
Церковне свято:
Преподобні Ксенофонт і Марія Константинопольські
Знатні Константинопольські громадяни, що жили в V столітті. Попри багатство і знатність, вони вирізнялися душевною простотою і добрим серцем. Щоб дати своїм синам преподобним Аркадію та Івану повну освіту, вони відправили їх у місто Бейрут. Під час бурі корабель, на якому пливли брати, зазнав аварії. Але з благодаті Божої брати не загинули. Іван був викинутий хвилями в Малмефетані, а Аркадій - у Тетрапіргії. Так Промислом Божим брати були розлучені з батьками і між собою. Сумуючи про це, вони присвятили себе Богу і прийняли чернецтво.
Батьки, довго не отримували звісток про синів, тож вважали їх загиблими. Однак преподобний Ксенофонт, уже будучи старцем, зберігав тверду надію на Господа і радив дружині своїй не сумувати і вірити, що діти збережені. Під час паломництва святими місцями, Ксенофонт і Марія зустріли своїх синів в Єрусалимі в різних монастирях. Решту життя преподобні Ксенофонт і Марія присвятили Богу, прийнявши чернецтво. Від Бога вони отримали дар чудотворення і прозорливості.
Іменини: Анатолій, Борис, Василь, Віталій, Володимир, Григорій, Дмитро, Олександр, Петро.
За інформацією interfax.