Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
ДЕНЬ 1014 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1014 RUSSIAN AGRESSION
3 грудня відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю, Міжнародний день без пестицидів.
Ще сьогодні Всесвітній день катання на ковзанах, День "Зробіть подарунок", День світової тиші і німоти, Міжнародний день баскської мови.
Православна церква вшановує пам'ять святого пророка Софонії, День пам'яті преподобного Івана Мовчазника.
Міжнародний день людей з інвалідністю
1992 року наприкінці Десятиліття інвалідів Організації Об'єднаних Націй (1983-1992) Генеральна Асамблея ООН своєю резолюцією 47/3 проголосила 3 грудня Міжнародним днем інвалідів, з метою просування прав інвалідів у всіх сферах суспільного життя, а також привернення уваги широкої громадськості до проблем інвалідів.
Інвалідність - це медичний стан або серйозно порушена функція організму, що суттєво лімітує або обмежує можливості людини в контексті стандартних норм для окремих груп. Цей термін часто використовують для позначення індивідуальних функцій організму, включно з фізичними вадами, сенсорними, когнітивними, інтелектуальними порушеннями, психічними захворюваннями, а також їх різними видами.
У грудні 2006 року Генасамблея ООН ухвалила Конвенцію про права інвалідів, яка є правозахисним документом з орієнтацією на соціальний розвиток - це водночас договір з прав людини та інструмент розвитку.
Конвенція набула чинності 3 травня 2008 року, а її принципами є: повага до притаманної людині гідності та особистої незалежності; недискримінація; повне й ефективне залучення та включення в суспільство; повага до особливостей інвалідів та їхнє прийняття як компонента людського різноманіття та частини людства; рівність можливостей; доступність; рівність чоловіків і жінок; повага до здібностей, що розвиваються у дітей-інвалідів, і повага до права дітей-інвалідів зберігати свою індивідуальність.
У світі 1,3 мільярда людей мають ту чи іншу форму інвалідності (це кожна шоста людина у світі), понад 100 мільйонів інвалідів - діти. І всі вони стикаються з фізичними, соціально-економічними та поведінковими бар'єрами, що виключають їх із повномасштабної, ефективної та рівноправної участі в житті суспільства. За даними ООН, вони становлять непропорційно велику частку найбіднішої частини населення світу, а також у них відсутній рівний доступ до основних ресурсів, як-от освіта, зайнятість, охорона здоров'я і система соціальної та правової підтримки.
Міжнародний день без пестицидів
Відзначається з 1998 року за ініціативи Міжнародної коаліції боротьби з пестицидами. Дату обрано не випадково, а для того, щоб ще раз зазначити трагічність катастрофи, що сталася 1984 року внаслідок вибуху на заводі пестицидів Union Carbide в Індії.
Всесвітній день катання на ковзанах
Всесвітній день катання на ковзанах - це всесвітнє свято, що прославляє радість і спорт катання на ковзанах. Це день, коли любителі катання на ковзанах з усього світу об'єднуються, щоб насолодитися і популяризувати цей елегантний і захопливий вид спорту.
День "Зробіть подарунок"
День подарунків - це чудова нагода показати своїм близьким, наскільки ви піклуєтеся про них.
День "Давайте обіймемося"
День "Давайте обіймемося" відзначається 3 грудня. Обійми - це чудовий спосіб висловити свою любов і підтримку, а також вони можуть змусити вас почуватися добре. Тому сьогодні міцно обійміть того хто важливий для вас. Це свято сили простих обіймів.
Цей день заохочує людей обіймати одне одного, пропонуючи комфорт, тепло та зв'язок. Відомо, що обійми мають численні переваги, як емоційні, так і фізичні, що робить цей день святом людського дотику та прихильності.
День світової тиші та німоти
3 грудня відзначається День світової тиші та німоти. У цей день треба намагатися говорити мало, молитися, замислюватися над сенсом життя і оцінювати свої вчинки. Ця дата обрана не випадково, тому що за християнським календарем вона вважається днем преподобного Івана Мовчазника. З ним пов'язано багато прикмет, які допоможуть зберегти в оселі спокій і добрі стосунки між членами сім'ї.
Всесвітній день комп'ютерної графіки
Щорічно 3 грудня відзначається Всесвітній день комп'ютерної графіки, або Міжнародний день дизайнерів і аніматорів (День 3D).
Міжнародний день баскської мови
Всесвітній день баскської мови або еускари. Дата ця була затверджена 1948 року Товариством Баскських Досліджень на згадку про святого Франциско Хав'єра - найбільш успішного і відомого християнського місіонера за версією католицької церкви, який був баском за походженням і останні свої слова перед смертю сказав рідною мовою.
Цього дня народилися:
110 років від дня народження Ростислава Андрійовича Гаврилка (1914-1984), українського актора, режисера. Рік народження подано за біографічним довідником "Мистецтво України", інтернет-ресурсами; за іншими даними народився 1913 р.;
100 років від дня народження Джона Ворнера Бекуса (1924-2007), американського вченого у галузі інформатики, математика, винахідника нотації Бекуса - Наура (Бекуса - Наура форма, БНФ), однієї з найуніверсальніших нотацій, яка використовується для визначення синтаксису формальних мов;
60 років від дня народження Рустема Мамута оглу Аблятіфа (1964-2022), українського та кримськотатарського громадського діяча, політолога, експерта з питань етнополітики, педагога.
Ще цього дня:
1904 - Чарлз Діллон Перрайн відкрив Гімалію (супутник Юпітера);
1910 - У Парижі продемонстрували першу неонову лампу (винахідник - французький фізик Жорж Клод);
1967 - Південноафриканський хірург Крістіан Барнард здійснив у Кейптауні першу у світі успішну трансплантацію серця;
1973 - Американський "Піонер-10" ("Пайонер-10") став першим космічним апаратом, який пролетів біля Юпітера;
1976 - У Києві здано в експлуатацію Московський міст через р. Дніпро (сьогодні Південний міст).
1979 - Референдум в Ірані схвалив проєкт конституції країни, яка закріпила курс на ісламізацію суспільства: запроваджено систему шаріатського судочинства, ісламську освіту, жінки тепер мали обов'язково носити чадру;
1984 - Сталася одна з найбільших в історії промислових катастроф - унаслідок витоку отруйного газу на хімічному комбінаті в м. Бхопал (Індія) загинуло більше ніж 2000 осіб, а 20 тисяч - втратили зір;
1989 - У місті Прудентополіс (Бразилія) відкрито пам'ятник Тарасу Шевченку;
1991 - Незалежність України визнала Угорська Республіка, посольство Угорщини в Києві стало першим посольством іноземної держави в Україні;
1992 - Генеральна Асамблея ООН проголосила цей день Міжнародним днем інвалідів;
1997 - В Оттаві (Канада) представники 121 країни підписали Оттавську конвенцію, що забороняє виробництво і розміщення протипіхотних мін;
2002 - У провінції Шаньдун (Китайська Народна Республіка) археологи відкрили царське поховання періоду династії Хань, у якому збереглося понад сотню фігур воїнів, коней і колісниць, зроблених із теракоти;
2004 - Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року було сфальсифіковано (дії Центральної виборчої комісії визнано незаконними, а протокол ЦВК - недійсним);
2010 - Вночі міліція і спецпідрозділ "Беркут" силою демонтували наметове містечко протестувальників проти нового Податкового кодексу України на площі Незалежності в Києві;
2012 - Тайфун Бофа налетів на Філіппіни, внаслідок чого загинуло щонайменше 475 осіб;
2023 - Під час виверження вулкана Мерапі (Західна Суматра, Індонезія) 23 людини загинули, ще 12 були поранені.
Церковне свято:
День пам'яті преподобного Івана Мовчальника
3 грудня за православним календарем відзначається день пам'яті преподобного Івана Мовчазника (Івана Безмовника). Цей святий довгий час дотримувався обітниці мовчання, після чого почав зцілювати хворих силою своєї молитви.
Іван народився 454 року в родині великого воєначальника. У дитинстві хлопчик захопився вивченням Священного писання. Після смерті батьків він роздав частину спадщини нужденним, а решту грошей віддав на зведення храмів. Сам Іван оселився в Колонійській Церкві, де згодом став єпископом, не втративши звичку до аскези.
Після десяти років правління в місті змінився правитель, який постійно втручався у справи служителів церкви. Тоді Іван вирішив на 4 роки усамітнитися в келії лаври Сави Освяченого, після чого ще 9 років жив у пустелі. Після відкриття в собі дару зцілення він повернувся до людей і прожив до 104 років, померши своєю смертю.
День пам'яті святого пророка Софонії
3 грудня вшановується день пам'яті святого пророка Софонії. Знавці Святого Письма вважають, що він за шість сотень років до народження Ісуса Христа вже передбачив Страшний суд і кінець світу.
З дитинства хлопчик мав чисті помисли, бачив Бога і розумів його одкровення. Одного разу вже дорослому Софонію було відкрито видіння про розорення Єрусалима. Отримавши цю інформацію, він почав закликати людей повернутися обличчям до Бога, щоб врятуватися на Страшному суді. Залишок свого життя пророк присвятив цій місії.
Вивчення фахівцями "Книги пророка Софонії" доводить, що в ній святий мав на увазі не тільки мешканців Єрусалима, а й попереджав усе людство про необхідність праведності життя.
Іменини: Андрій, Гавриїл, Георгій, Іван, Микола, Сава, Федір.
За інформацією interfax.