Яке сьогодні свято, яким цей день був в історії, хто сьогодні святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
4 грудня у світі відзначають День банків, День обіймів, День гепарда, у США День охорони дикої природи. У православних - Свято Введення у храм Пресвятої Богородиці, а у католиків День святої Варвари. Також сьогодні унікальне повне сонячне затемнення, яке наступного разу відбудеться лише у 2039 році.
Міжнародний день банків
У 2019 році в списку Всесвітніх днів та пам'ятних дат ООН з’явилася нова дата – Міжнародний день банків, який відзначатиметься щорічно, 4 грудня, з моменту ухвалення відповідної Резолюції ООН 74/245.
Засновуючи пам'ятну дату, Генеральна Асамблея ООН наголосила на визнанні значного внеску банківських структур у реалізацію Програми сталого розвитку до 2030 року. ООН визнає величезний внесок банків у поліпшення рівня і умов життя, а й величезний потенціал для подальшого вирішення найважливіших завдань загальносвітового масштабу.
Міжнародний день гепарда
Міжнародний день гепарда започаткував Фонд захисту гепардів. Основне його завдання — поширити інформацію про важливість захисту цих тварин, які належать до вразливих видів.
Вважається, що під час останнього льодовикового періоду гепарди мало не вимерли. Вижило лише кілька особин, і це призвело до того, що у сучасних гепардів спостерігаються ознаки генетичного виродження, спричиненого інбридингом, тобто схрещуванням близьких родичів.
Гепард відомий як найшвидший наземний ссавець: за секунду він здатний розігнатися до 110 км/год.
Міжнародний день обіймів
День обіймів – міжнародне свято, яке відзначають 4 грудня. Існує лише один спосіб його відзначити - обійняти всіх і кожного, кого ви забажаєте. Згідно з традицією свята, обіймати можна навіть незнайомих людей.
Мета свята – виявити більше емоцій у суспільстві. За своєрідним "повір'ям", під час дружніх обіймів люди обмінюються душевним теплом.
День Марени
У слов'янській міфології Марена пов'язується із втіленням смерті, з сезонними ритуалами вмирання та воскресіння природи. Богиня Марена встановлює на землі Царство снігів і морозів до приходу Весни.
Мара-Морена з давніх-давен шанувалася як Темний Лик Великої Богині - Матері всього сущого. Якщо Світла Жива дає кожному життя і тепло, то Темна Мара прирікає все, що віджило, на смерть і холод. Створення і руйнування, життя і смерть — дві сторони Буття, які існують окремо, але діють завжди спільно. Без смерті немає оновлення та відродження.
Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці
Велике християнське свято Введення (входу) у храм Пресвятої Владичиці нашої Богородиці та Приснодіви Марії належить до двонадесятих свят, що не переходять, Православною Церквою відзначається 4 грудня за новим стилем.
Підставою є церковний переказ про те, як у трирічному віці батьки урочисто ввели в Єрусалимський храм Марію, майбутню Богоматір. Це свято Введення встановилося ще на зорі християнства. У православ'ї воно набуло широкого розповсюдження в 9 столітті.
День святої Варвари
4 грудня у католицькому літургійному календарі День святої Варвари, з іменем якої пов'язана красива легенда.
Свята великомучениця Варвара була дочкою знатного язичника Діоскора, жила з батьком у місті Іліополі Фінікійському, за царювання Максиміана Галерія (305—311). Вона рано втратила матір і була оточена прислугою, серед якої було чимало християн.
Коли Діоскор дізнався, що його улюблена дочка потай від батька стала християнкою, гніву батька не було меж. Дівчину зачинили у вежі, прибудованій до його будинку. Усі спроби змусити Варвару відмовитися від християнської віри, знову вклонятись язичницьким богам, було відкинуто.
Одного разу Діоскор люто вихопив меч і хотів ударити ним Варвару, але вона кинулася бігти. Діоскор почав наздоганяти її, але дорогу Варварі заступила гора. Тоді дівчина звернулася до Бога по допомогу. Гора розступилася, і вона увійшла в розщілину, якою вийшла на вершину гори. Там Варвара сховалась у печері (відтоді святу Варвару вважають покровителькою гірників).
Проте скеля не могла довго переховувати дівчину. Діоскор знайшов дочку за допомогою пастуха та жорстоко побив її. Закривши Варвару в невеликій темній кімнаті, він почав морити її голодом і жагою, щоб змусити відмовитися від християнської віри. Не досягши цього, він віддав свою дочку в руки правителя Мартіана, гонителя християн.
Мартіан був розчулений молодістю і вродою Варвари. Він почав її умовляти, аби вона зберегла своє молоде життя. Та свята діва, сповнена любов’ю до Христа, нізащо не погоджувалась визнати богів язичників і заявила Мартіану, що вона готова прийняти мученицьку смерть заради свого Бога і Спасителя. Тоді розгніваний Мартіан наказав її катувати і вкинути до в’язниці. Бог покарав мучителів Варвари: Діоскор та Мартіан загинули від удару блискавки.
У 6 столітті мощі святої великомучениці Варвари були перенесені до Константинополя. В епоху середньовіччя великомучениця Варвара шанувалася як одна з 14 святих помічників Господніх і як небесна посередниця "щасливої" смертної години.
Чималу кількість чудових зображень цієї великомучениці можна побачити серед колекції Національної галереї середньовічного мистецтва в Анежському монастирі. Примітний знак образу святої Варвари – неодмінна присутність на зображеннях вежі та гори.
Мощі святої Великомучениці Варвари знаходились в Києві у Михайлівському Золотоверхому монастирі, куди були перевезені з Царгорода грецькою царівною Варварою, дружиною великого князя Святополка Ізяславовича (у святому Хрещенні Михайла). Нині мощі святої Великомучениці Варвари знаходяться у Володимирському соборі м. Києва.
Астрономічна подія:
У суботу, 4 грудня о 09:34, за Києвом відбудеться повне сонячне затемнення — останнє затемнення 2021 року. Його повна фаза триватиме 1 хвилину 54 секунди.
На жаль, в Україні не можна буде спостерігати його наживо, але українці зможуть переглянути трансляцію. Астрономічну подію буде видно в Антарктиді, південній Африці, південно-східній Австралії, а також у південній частині світового океану.
Сонячні затемнення у південній півкулі, особливо над Антарктидою – велика рідкість. Останнє затемнення над цим континентом було 23 січня 2003 року, а наступне буде в 2039 році. Також це єдине повне затемнення Сонця у 2021 році.
У цей день:
1991 - Після 2454 днів утримання ліванськими ісламістами звільнено останнього американського заручника у Бейруті - американського журналіста Террі Андерсона, голову близькосхідного корпункту агентства Associated Press. Його схопили 16 березня 1985 року і утримували в підвалі зруйнованого будинку в південній частині Бейрута, де в різні періоди громадянської війни в Лівані перебували 92 викрадені терористами іноземці. Незважаючи на семирічне ув'язнення, Андерсон залишився живим і уникнув долі інших одинадцяти заручників, убитих викрадачами.
1995 - Студія Apple Records випустила пісню "Free as a Bird" гурту "The Beatles", записану Ленноном ще в 1977 році вже після її розпаду і передану його удовою Йоко Оно Полу Маккартні в 1994 році. Троє живих на той час учасників The Beatles доопрацювали запис, наклавши на демо-запис інструменти та співи. На пісню "Free as a Bird" Джон Пітко зняв визнаний одним із найкращих відеокліпів у світовій музичній історії. 16 грудня 1995 сингл "Free as a Bird" вийшов на друге місце в хіт-параді Англії і шосте в США.
1995 - Компанії Netscape і Sun анонсували створення мови програмування JavaScript, призначеної для перетворення традиційних статичних веб-сторінок на динамічні інтерактивні документи, здатні задовольнити інтереси користувачів інтернету.
1996 - З мису Канаверал (штат Флорида) запущено автоматичну космічну станцію "Mars Pathfinder", яка 4 червня 1997 року, після подолання майже 500 мільйонів кілометрів, доставила на поверхню Марса спеціальний самохідний пристрій для збирання зразків марсіанського ґрунту.
1999 - 59-річний Кліф Річард з піснею "Millennium Prayer" учотирнадцяте очолив хіт-парад Британії. За кількістю хітів серед виконавців світу він поступається лише Елвісу Преслі та The Beatles.
2002 - На 117-му році життя померла найстаріша мешканка Харкова та України Параска Натарова. Вона до останніх днів вела активний спосіб життя. У свої 116 років вона була при здоровому глузді, лише погано бачила і пересувалася.
2007 - Представника політичного блоку "Наша Україна – Народна самооборона" (НУ-НС) Арсенія Яценюка обрано головою Верховної Ради України. Це стало результатом домовленостей щодо створення "Демократичної коаліції", наступним кроком яких стало обрання прем'єр-міністром Юлії Тимошенко.
Іменини: Аріадна, Ада, Ярополк, Марія, Абрам, Адам, Олександр.
За інформацією interfax.com.ua.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:---------------
ХМІЛЬНИЦЬКА ШКОЛА ОТРИМАЛА НОВИЙ АВТОБУС
Підписатись на телеграм канал Gazetahm.org
Сподобалась новина - поділись нею з іншими.