5 грудня. Що відзначають в цей день?

5 грудня. Що відзначають в цей день?

Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.

ДЕНЬ 1016 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1016 RUSSIAN AGRESSION

5 грудня відзначають Всесвітній день ґрунтів, Міжнародний день волонтерів в ім'я економічного і соціального розвитку, День ніндзя.

В Україні - День працівників статистики, День ґрунтознавця.

30 років від дня підписання Будапештського меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (5.12. 1994 р.);

Національне свято Королівства Таїланд. День батька.

Православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Сави Освяченого.

Всесвітній день ґрунтів

Всесвітній день ґрунтів відзначають щорічно 5 грудня, з метою нагадати світовій спільноті про важливість ґрунтових ресурсів і ту роль, яку вони відіграють у збереженні екосистем і забезпеченні зростання добробуту людини.

Історія виникнення цього дня бере свій початок 2002 року, коли Міжнародний союз ґрунтових наук ухвалив відповідну резолюцію. Вчені тоді звернули увагу на необхідність усвідомлення важливості ґрунтових ресурсів планети на міжнародному рівні.

Своїм завданням вони ставили переоцінку розуміння, як пересічними громадянами, так і владою всіх країн світу тієї ролі, яку відіграють ґрунтові ресурси в житті людини і держави, а також в екосистемі планети.

Міжнародний день волонтерів в ім'я економічного і соціального розвитку

У 1985 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала (у резолюції 40/212) урядам щорічно 5 грудня відзначати Міжнародний день добровольців в ім'я економічного і соціального розвитку.

Добровольці (волонтери) - це люди, які витрачають свій вільний час задля суспільства. Сфери діяльності, в яких можна побачити безоплатну роботу добровольців, численні та різноманітні.

У Всесвітній декларації добровольців сказано, що вони мають право присвячувати свій талант, час, енергію індивідуальним і колективним акціям, не чекаючи за це винагороди.

Суспільство, безсумнівно, потребує результативної праці волонтерів. Адже добровольчість - це величезний поновлюваний ресурс для розв'язання соціальних, економічних та екологічних проблем у всьому світі. Коли світ стикається зі зростаючими проблемами, добровольці першими приходять на допомогу.

День працівників статистики

Щорічно 5 грудня в Україні відзначається День працівників статистики - професійне свято, встановлене Указом Президента № 1120/2002 від 2 грудня 2002 року, на підтримку ініціативи Державного комітету статистики України та з огляду на значний внесок працівників цієї галузі в розвиток економіки держави.

Ця дата пов'язана з проведенням 2001 року першого Всеукраїнського перепису населення, найбільш масштабної статистичної роботи.

Цього дня народилися:

120 років від дня народження Михайла Гордійовича Дерегуса (1904-1997), українського графіка, живописця, педагога;

125 років від дня народження Григорія Силовича Костюка (1899-1982), українського психолога, ініціатора створення Науково-дослідного інституту психології (нині - Інститут психології ім. Г. Костюка НАПН України);

25 років від дня народження Владислава Петровича Українця (5.12. 1999 р., м. Хмільник Вінницької області), учасника російсько-української війни, Героя України. 24 лютого 2022 року, у перший день широкомасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, прикривав відступ українських підрозділів і героїчно загинув на Антонівському мосту, що з'єднував Херсон із лівобережжям. Похований у Хмільнику.

Ще цього дня:

1917 - Відкриття Української академії мистецтв;

1933 - У США скасували "сухий закон", запроваджений у 1919 році;

1941 - Друга світова війна: Велика Британія оголосила війну Фінляндії, Угорщині та Румунії;

1949 - Єрусалим проголосили столицею Ізраїлю;

1958 - У Великій Британії відкрито першу в країні автомагістраль;

1971 - У Буенос-Айресі (Аргентина) відкрили пам'ятник Тарасу Шевченку;

1976 - На Південному гірничо-збагачувальному комбінаті (Кривий Ріг) змонтували найбільший у світі магнітний сепаратор;

1989 - У Києві відбувся перший фестиваль "Музичні прем'єри сезону". Відтоді вони проводяться щорічно;

1991 - Головою Верховної Ради України обрано Івана Плюща (замість Леоніда Кравчука, який став Президентом України);

1991 - Незалежність України визнали Аргентина, Болгарія, Болівія, Росія та Хорватія;

2014 - Відбувся Exploration Flight Test 1 - перший тестовий політ космічного корабля "Оріон".

2017 - Міжнародний Олімпійський комітет відсторонив від участі в Олімпійських іграх 2018 року збірну Росії за зловживання допінгом.

Церковне свято:

Цього дня відзначається пам'ять преподобного Сави Освяченого. Він народився в 5 столітті в Каппадокії, в сім'ї благочестивих християн. У восьмирічному віці Сава почав навчатися в монастирі святої Флавіани, де дуже швидко осягнув грамоту і полюбив Святе Письмо. У 17 років, попри прохання батьків повернутися у світ, Сава прийняв чернечий постриг.

Він провів у монастирі 10 років, молився, посилено постив і за своє благочестя був удостоєний дару чудотворення. Пізніше монах вирушив до Єрусалима й оселився в розташованому неподалік від міста монастирі, відомому своїм суворим статутом. Через три роки Сава зачинився в печері, де провів п'ять років.

За життям ченця стежив преподобний Євфимій, який наставляв Саву в християнських чеснотах. Коли Євфимій помер, Сава оселився поблизу обителі преподобного Герасима Йорданського. Незабаром навколо нього почали збиратися учні - так виникла Велика Лавра. Після того як ченці отримали знак згори - побачили вогненний стовп, - вони влаштували у своїй печері церкву.

Надалі преподобний Сава заснував ще кілька обителей. За його молитвами було виявлено багато чудес: наприклад, одного разу серед Лаври відкрилося джерело. Сава також мав дар зцілювати хворих і біснуватих.

Іменини: Геннадій, Захар, Ілля, Сава, Сергій.

За інформацією interfax.

Підписуйтесь на телеграм канал Gazetahm.org
%d0%b8%d0%b7%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5 viber 2024 11 27 17 08 26 961

Схожі новини