Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
ДЕНЬ 259 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 259 RUSSIAN AGRESSION
9 листопада відзначають Міжнародний день проти фашизму, расизму та антисемітизму, Міжнародний день антиядерних акцій, День книги рекордів Гіннеса і Всесвітній день лізингу.
В Україні – День української писемності та мови і Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва, у Німеччині – Доленосний день, в Іспанії – фестиваль оливок, у США – День відвідування музеїв.
Православна церква вшановує пам'ять преподобного Нестора Літописця.
Міжнародний день проти фашизму, расизму та антисемітизму
9 листопада в усьому світі – Міжнародний день проти фашизму, расизму та антисемітизму, встановлений за ініціативою Міжнародної мережі проти расизму UNITED, що об'єднує понад 560 організацій із 46 країн.
У ніч з 9 на 10 листопада 1938 року на території Німеччини та Австрії почався масовий єврейський погром, який отримав назву "Кришталевої ночі", або "Ночі розбитих вітрин". Вона стала першою масовою акцією фізичного насильства Третього рейху стосовно євреїв. Тоді нацисти вбили понад 90 людей, 30 тисяч євреїв було схоплено та відправлено до концтаборів. Сотні синагог було спалено вщент, а тисячі вітрин магазинів, що належали євреям, розбито — звідси назва погрому.
Ці події в 1938 році започаткували Голокост — масове насильство щодо єврейського народу, яке призвело до загибелі близько 6 мільйонів євреїв.
Міжнародний день антиядерних акцій
Екологи та інші небайдужі громадяни влаштовують цього дня у різних містах світу пікети, демонстрації та акції протесту проти розвитку атомної енергетики та за підвищення її безпеки. Також вони організують антиядерні табори поблизу небезпечних об'єктів і встановлюють знаки, які інформують громадян про небезпеку, у місцях із підвищеним радіоактивним фоном.
День української писемності та мови
День української писемності та мови, який щорічно відзначається в країні 9 листопада, встановлений указом президента України у 1997 році. Датою свята було обрано день пам'яті преподобного Нестора Літописця - послідовника творців слов'янської писемності Кирила та Мефодія.
Вважається, що саме з преподобного Нестора Літописця і розпочинається письмова українська мова.
День української писемності та мови — це не лише державне, а й церковне свято. Перший у сучасній українській мові твір, що відповідає візантійським першоджерелам, православні назвали акафістом Богородиці Холмській.
Традиційно до Дня української писемності та мови приурочено низку урочистих та святкових заходів, серед яких: покладання квітів до пам'ятника Нестора Літописця, нагородження найкращих українських літераторів і популяризаторів українського слова, а також видавництв, що випускають літературу українською мовою.
Сьогодні в Україні проведуть традиційний радіодиктант Національної єдності. Приєднатися до його написання можуть усі охочі. Для цього потрібно об 11:00 за київським часом включити: Українське Радіо чи Радіо Культура; телеканал Суспільне Культура; діджитал-платформи Суспільного: фейсбук-сторінку Суспільного та ютуб-канали Українського Радіо та Суспільного Новини; застосунок suspilne.radio; застосунок "Дія".
Ще цього дня:
1907 – Британський король Едуард VII отримав у подарунок найбільший діамант у світі;
1918 – На руїнах Австро-Угорщини проголосили Австрійську Республіку;
1918 – У Львові створили виконавчий орган ЗУНР (з 13 листопада 1918 – Державний Секретаріат).
1923 – У Мюнхені відбувся "Пивний путч";
1938 – У Хусті для організації оборони Карпатської України утворили напіввоєнну організацію "Карпатська Січ";
1938 - У Третьому Рейху відбулися масові погроми євреїв "Кришталева ніч".
1947 - Команда "Динамо" (Київ) перемогла "Харчовик" (Одеса) з рахунком 5:1 та здобула Кубок УРСР з футболу 1947 року;
1956 - Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ "Про заборону колишнім керівникам та активним учасникам українського націоналістичного підпілля, які були засуджені та відбували покарання, повертатися до західних областей УРСР";
1961 - Місто Сталіне отримало назву Донецьк;
1962 - Президія Верховної Ради СРСР ухвалила постанову про перейменування міста Станіслав на Івано-Франківськ, а Станіславської області на Івано-Франківську область;
1976 – У Києві створили Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод;
1977 - Українська Гельсінська група оприлюднила "Маніфест українського правозахисного руху";
1989 - Почалася руйнація Берлінського муру;
1995 - Македонія та Україна прийняті до Ради Європи;
1997 - В Україні вперше відзначили День української писемності та мови.
Церковне свято
День пам'яті преподобного Нестора Літописця
Преподобний Нестор Літописець народився в 11 столітті у Києві. Юнаком він прийшов до преподобного Феодосія і став послушником Києво-Печерського монастиря.
Преподобний Нестор глибоко цінував справжнє знання, поєднане зі смиренністю та покаянням. У монастирі преподобний Нестор ніс послух літописця. У 80-х роках 11 століття він написав "Читання про житіє і погублення блаженних страстотерпців Бориса і Гліба" у зв'язку з перенесенням їх святих мощів у Вишгород у 1072 році, а також склав житіє преподобного Феодосія Печерського.
Головним подвигом життя преподобного Нестора було складання у 1112-1113 роках "Повісті минулих літ".
Іменини: Андрій, Опанас, Іван, Капітоліна, Максим, Марк, Нестор, Микола, Сергій, Степан.
За інформацією interfax.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:---------------
ВІВЧАРКУ З ВІННИЧЧИНИ ВИЗНАЛИ НАЙКРАЩОЮ В УКРАЇНІ З ПОШУКУ ЛЮДЕЙ З-ПІД ТЕХНОГЕННИХ ЗАВАЛІВ (ВІДЕО)
Підписатись на телеграм канал Gazetahm.org
Сподобалась новина - поділись нею з іншими.