Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
ДЕНЬ 990 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 990 RUSSIAN AGRESSION
9 листопада відзначають Міжнародний день проти фашизму, расизму та антисемітизму, Всесвітній день свободи, День народження неонової реклами, Всесвітній день лізингу, Всесвітній день усиновлення.
В Україні - День працівників культури та майстрів народного мистецтва.
Православна церква вшановує пам'ять святих преподобних Матрони і Теоктисти.
Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму
Щороку 9 листопада у світі відзначають Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму, який започаткували в пам'ять про перший напад на євреїв німецькими нацистами. Масова акція насильства відбулася 9 листопада 1938 року і отримала назву "Кришталева ніч", із цієї події почалося активне знищення єврейського народу (Голокост).
Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва
9 листопада кожного року Україна відзначає Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва.
Свято заснував Президент Леонід Кучма, видавши Указ 21 березня 2000 року. Тоді датою святкування обрали 23 березня, проте 2013 року день події змінили на 9 листопада.
Україна, попри перебування під гнітом інших держав, змогла зберегти свою самобутність. Провідниками в історію та культурне життя України є любителі народного мистецтва та працівники культури, які зберігають атмосферу і дух українського нескореного народу.
Всесвітній день усиновлення
9 листопада відзначають Всесвітній день усиновлення, який було ініційовано Хенком Фортнером 2014 року. Він заснував краудфандингову платформу AdoptTogether для об'єднання людей на підтримку створення родин для дітей-сиріт.
Всесвітній день лізингу
Всесвітній день лізингу відзначають 9 листопада всі професіонали лізингової індустрії. Засновником свята є Литовська авіаційна лізингова компанія AviaAM Leasing, тому першими святкувати подію почали представники авіаційної галузі.
Всесвітній день свободи
Всесвітній день свободи - це не просто пам'ять про минуле, це визнання того, що боротьба за свободу триває в усьому світі.
Заснований у США президентом Джорджем Бушем на честь падіння Берлінської стіни та кінця комуністичного правління в Центральній і Східній Європі.
Ще цього дня:
1907 - Британський король Едуард VII отримав у подарунок найбільший діамант у світі;
1918 - На руїнах Австро-Угорщини проголосили Австрійську Республіку;
1918 - У Львові створили виконавчий орган ЗУНР (з 13 листопада 1918 року - Державний Секретаріат);
1923 - У Мюнхені відбувся "Пивний путч". Спроба Адольфа Гітлера прийти до влади;
1938 - У Хусті для організації оборони Карпатської України утворили напіввійськову організацію "Карпатська Січ";
1938 - У Третьому Рейху відбулися масові погроми євреїв "Кришталева ніч";
1947 - Команда "Динамо" (Київ) перемогла "Харчовик" (Одеса) з рахунком 5:1 і здобула Кубок УРСР з футболу 1947 року;
1956 - На знак протесту проти вступу радянських військ в Угорську Народну Республіку французький філософ і письменник Ж.-П.Сартр вийшов із Французької компартії;
1961 - Місто Сталіно отримало назву Донецьк;
1962 - Президія Верховної Ради СРСР ухвалила постанову про перейменування міста Станіслав на Івано-Франківськ, а Станіславської області на Івано-Франківську область;
1976 - У Києві створили Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод;
1977 - Українська Гельсінська Група оприлюднила "Маніфест українського правозахисного руху";
1989 - Почалося руйнування Берлінського муру;
1995 - Македонію та Україну прийнято до Ради Європи;
1997 - В Україні вперше відзначили День української писемності та мови.
Цього дня народилися:
140 років від дня народження Миколи Панасовича Лазорського (Коркішко) (1884–1970), українського письменника, журналіста (Австралія);
120 років від дня народження Михайла Миколайовича Добронравова (1904–1979), українського живописця, графіка, педагога;
110 років від дня народження Геді Ламар (Гедвіґа Єва Марія Кіслер) (1914–2000), австрійської та американської актриси, винахідниці, яка запатентувала систему управління торпедами, секретні системи зв’язку, що зараз використовуються всюди: від мобільних телефонів до Wi-Fi і GPS;
100 років від дня народження Дмитра Тихоновича Мегелика (1924–1985), українського поета, драматурга, журналіста;
90 років від дня народження Карла Едварда Сагана (1934–1996), американського астронома, науковця, письменника, який з метою суспільно-масового зацікавлення астрономією започаткував у США новий вид літератури – науково-просвітницький.
Церковне свято:
День пам'яті святих преподобних Матрони і Теоктисти
Преподобна Матрона була християнською святою, що прославилася своєю глибокою вірою і святістю життя. Відомо, що вона народилася в IV столітті в родині благочестивих християн.
Матрона була благословенна духовними дарами, серед яких було пророче знання і здатність зцілювати людей. Особливо вона була відома здатністю молитися за інших і отримувати від Бога дари, які допомагали численним людям знайти мир, зцілення і духовну допомогу.
Святу Матрону шанують за її смиренність і віру, а також за її здатність прославляти Бога через служіння іншим.
Преподобна Теоктиста - свята, яка також була вірною служителькою Божою в ранньому християнському світі. Відомо, що вона прийняла чернецтво в юному віці. Теоктиста вирізнялася винятковою побожністю, спокоєм і дотриманням аскетичних практик, що було характерно для святих жінок її часу.
Вона присвятила своє життя молитвам і духовному служінню в монастирі, де її чесноти стали відомими серед інших черниць і мирян. Відома своїм смиренням, чистотою душі та безперервними молитвами за інших. Вона також була визнана за її здатність отримувати пророцтва та духовні видіння, що допомагало численним людям на їхньому шляху до спасіння.
Як і Матрону, святу Теоктисту вважають прикладом для наслідування серед православних християн, її духовне життя є натхненням для багатьох вірян. Обидві ці жінки, хоча й жили в різний час, є важливими прикладами того, як людина може служити Богові через своє життя, молитву і благочестя, заради прагнення до святості та духовного вдосконалення.
Іменини: Антон, Віктор, Дмитро, Іван, Ілля, Йосип, Костянтин, Олександр, Олексій, Семен, Тимофій, Федір.
За інформацією interfax.