Витягнеться, переросте, сяде на дієту у дорослому віці? Ви теж не вбачаєте ризику у повноті своєї дитини, мовляв, має гарний апетит? Насправді ожиріння у дитинстві — це вибухівка сповільненої дії, бо ж вказує на порушення балансу в організмі. І йдеться не про естетику, а про загрозу серцево-судинних хвороб!
З’ясуйте причину надмірної ваги
Крижопільський школяр Максим вже кілька років перебуває на обласному обліку через ожиріння. У свої 11 він важить 75 кг при зрості 154 см. У домашніх умовах позбутися зайвих кілограмів хлопцеві не вдалося, тож його направили на ендокринологічне обстеження, а далі — до спеціалізованого санаторію, щоб під наглядом фахівців скоригувати вагу.
За даними медичного статистичного інформаційно-аналітичного центру Вінницької області, дітей з діагнозом «ожиріння» наразі в регіоні понад 6 тисяч. Естетичний та психологічний дискомфорт таких пацієнтів — лише один з аспектів проблеми. Адже ожирінням вважають хронічне захворювання з нетипово високим накопиченням жирових відкладень. Це негативно впливає на усі системи організму, зокрема на кровообіг. Повноту практично завжди супроводжують артеріальна гіпертензія, задишка, перенапружене виконання фізичних навантажень.
- Дитяче ожиріння набуває масштабів соціальної проблеми, бо його наслідки проявляються з часом, — констатує Лариса Мовчан, головна лікарка Вінницького обласного дитячого кардіоревматологічного санаторію. — У дорослому віці такі пацієнти мають високий ризик розвитку цукрового діабету, ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда або інсульту.
Причиною надмірної ваги у дитини можуть бути гормональні зміни перехідного віку, порушення у роботі ендокринної системи та неправильний режим харчування. Тож спочатку зверніться на консультацію до ендокринолога, а далі — до дієтолога, щоб скоригувати щоденне меню.
Порції зменшуйте, рух — збільшуйте
З раціону дитини заберіть прості вуглеводи, як-от здобу, солодощі, картоплю, макаронні вироби, фаст-фуд, напівфабрикати, газовані солодкі напої. Енергетичний запас поновлюйте за допомогою складних вуглеводів — гречаної, ячмінної чи вівсяної каші.
Краще відмовитися від смажених страв, надавши перевагу відварним, тушкованим, запеченим або приготовленим на пару продуктам. Вживання їжі варто розділити на 4-5 прийомів, при цьому загальна калорійність має складати 1500 – 1600 ккал за добу.
- Корисно 2-3 рази на тиждень проводити розвантажувальні дні, зменшивши калорійність до 700-800 ккал, — рекомендує Наталя Кухта, медична сестра з дієтичного харчування Вінницького обласного дитячого кардіоревматологічного санаторію. — Тоді головний акцент — на овочевих та кисломолочних стравах. Юним пацієнтам санаторію ми пропонуємо рагу, зелений горошок або кабачкову ікру як гарнір.
Обов’язковою умовою правильного схуднення є регулярна фізична активність. Починати доречно зі швидкої ходьби та силових вправ у комфортному ритмі. Допоможуть також фізіотерапевтичні процедури — електросон, масаж, грязе- та водолікування.
Не відкладайте боротьбу із зайвими кілограмами! Зверніться до сімейного лікаря за направленням на додаткові обстеження і підтримуйте дитину психологічно!
Матеріал виготовлено в межах реалізації субпроекту "Складова розвитку системи охорони здоров`я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією".