Гроші замість субсидій. Як відбувається монетизація

Гроші замість субсидій.  Як відбувається монетизація

  12 березня в Україні стартували виплати субсидій у грошовій формі. Уже понад 3 мільйони сімей отримали допомогу від держави на оплату комунальних послуг. Проте це тільки початок змін у системі нарахування субсидій, які заплановані на цей рік. Що слід знати про нові правила виплат і як вони працюють на практиці, розбиралися експерти Центр громадського моніторингу та контролю.

Коли, кому і скільки платять

  За даними Держстату, понад 6,5 мільйонів українських родин отримують субсидії. Монетизувати таку кількість виплат в одну мить вкрай складно, тому процес поділили на кілька етапів. У березні грошові виплати за субсидіями почали отримувати ті, хто вперше у 2019 році звернувся по допомогу від держави. З 1 травня монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію вже багато років, в тому числі користується нею в літній період. Уже з жовтня повинна запрацювати повномасштабна монетизація, коли усі українці, отримуватимуть готівкову субсидію.
  За інформацією Мінсоцполітики, станом на кінець березня субсидії грошима отримали 3,4 млн українських родин на загальну суму 5,7 млрд гривень. Середній обсяг монетизованої субсидії становить 1676 гривень. Загалом у бюджеті на 2019 рік заплановано 55 мільярдів гривень на субсидії з комунальних послуг.
  Як зауважує міністр соціальної політики Андрій Рева, наразі опрацьовано 43% заяв на призначення субсидій, поданих після 1 січня 2019 року.
  - Це майже половина. З одного боку, це пояснюється тим, що не призначені субсидії на придбання твердого палива та скрапленого газу через відсутність у Державної фіскальної служби інформації про доходи громадян за 2018 рік. З іншого боку, частка оброблених справ дуже відрізняється в різних регіонах, – уточнює Рева.
  Найкраще робота органів соціального захисту налагоджена у Полтавській області, де вже оброблено 90% заяв. Більшу частину заяв також обробили в Івано-Франківській (69%), Київській (63%) та Львівській (62%) областях.  В Одеській області пройшли обробку всього 27% поданих заяв, а в Чернівецькій області – лише 15%.

Як відбуваються виплати?

  Виплати субсидій відбуваються через мережу державного банку «Ощадбанк»: на банківську картку або готівкою. Як і раніше, громадянин, який хоче отримати субсидію, спочатку має подати пакет документів – заяву і декларацію про доходи. Якщо субсидію оформляють внутрішньо переміщені особи, то може знадобитися довідка про реєстрацію як ВПО та договір оренди житла. 
  На підставі цих документів визначається право на субсидію і розраховується її обсяг. Далі органи соціального захисту пересилають цю інформацію в державний «Ощадбанк», який відкриває персональний обліковий запис, на який і зараховується субсидія. Щомісяця власник рахунку отримує від банку повідомлення про надходження коштів та про залишок на рахунку. Також за зарахуванням субсидій можна  стежити через персональний кабінет на сайті банку. 
  Субсидіанти-пенсіонери отримують компенсацію на оплату комунальних послуг одночасно з пенсійними виплатами. Усі інші громадяни можуть отримувати виплати  на поточні рахунки, відкриті в «Ощадбанку», або готівкою у касі банку. Нарахування коштів відбувається щомісяця після 12 числа.
  Заступник директора департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз України» Олексій Хабатюк вважає, що завдяки монетизації люди більше звертатимуть увагу на свої платіжки і стануть відповідальнішими. 
  - Якщо раніше споживачеві було нецікаво в принципі, що там було записано, тому що все одно за нього заплатить держава, зиску від того, що десь йому більше записали, а він це відкоригує, не було. Тепер він буде сам персонально контролювати те, скільки йому нарахували і скільки він має заплатити, – впевнений експерт. 

Підводні камені монетизації

  В уряді наголошують, що, крім форми нарахування субсидій, нічого більше не змінилось. Тож усі, хто потребує, як і раніше, можуть оформити допомогу від держави. 
  - Разом із монетизацією субсидій уряд не ухвалював рішень про обмеження доступу до нарахування субсидій. У системі нарахування субсидій нічого не змінилося: ніяких додаткових критеріїв, ніяких додаткових обмежень. Ми тільки змінили форму надання цих субсидій, – запевняє віце-прем'єр-міністр Павло Розенко.
  Водночас в уряді нагадують, що в разі заборгованості виплата субсидій може бути припинена. Якщо у субсидіанта борг понад 340 гривень більше ніж один місяць, на наступний період субсидія не призначатиметься.
  Директор департаменту Мінсоцполітики Віталій Музиченко вважає, що монетизація субсидій – це правильний шлях, але її успіх поки не є гарантованим. 
  - Ми не знаємо, чи готові наші громадяни до отримання готівкових коштів для розрахунку. Якщо платіжна дисципліна буде належна, ми будемо рекомендувати виплату субсидій в готівковій формі. Монетизація як раптово почалася, так раптово може і закінчитись, якщо замість оплати комуналки люди куплять їжу, – наголосив чиновник.
  Перші висновки можна буде робити тільки за підсумками цього опалювального сезону. Якщо експеримент буде вдалим, протягом 2019 року має відбутись поступовий перехід всіх одержувачів субсидій на грошову форму. І вже в опалювальному сезоні 2019-2020 років Україна матиме нову адресну систему субсидій. 
 

Content %d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%81%d0%b01

Схожі новини