Історія, яка трапилася зі мною минулої суботи, уже кілька днів тримає мене під такими враженнями, що я вирішив про це написати.
В суботу зранку я пішов на друге відділення Нової пошти, щоб відправити посилку. Поряд з відділенням пошти знаходиться музей "Черевичок". Бачу на порозі музею, з хлібом на рушнику, стоять його засновники Неля Євгеніївна та Федір Андрійович Рибаки. Мені стало цікаво і я хотів у них запитати, кого вони так зустрічають, але не встиг, бо до порога під'їхав білий бус, з якого почали виходити люди.
Тепло зустрівши гостей, господарі запросили їх до музею і я пішов за ними. Як згодом з'ясувалось до Нелі Євгеніївни приїхала її подруга, співзасновниця музею "Черевичок" Валентина Броніславівна Олійник, а з собою на екскурсію вона привезла цілу делегацію своїх земляків з міста Волочиськ Хмельницької області. Їхали в гості, як кажуть не з пустими руками, видно, що готувались заздалегідь, бо усі до одного подарували музею різні черевички, поповнивши музейну скарбницю, аж на сорок експонатів.
А далі була музейна екскурсія, яку провів Федір Андрійович. Сказати, що це було цікаво, означає не сказати нічого. Його розповідь була не про черевички, а про те, яку таємницю вони в собі зберігають. Я неодноразово відвідував цей музей, але цього разу він відкрився для мене зовсім по іншому, я зрозумів, яку історичну цінність зібрано у Хмільнику. Тут історія більш, як 70 країн світу, традиції, звичаї та обряди різних народів та різних поколінь. Дивишся, нібито звичайний експонат, статуетка, черевичок, а вдивляєшся, слухаєш розповідь і починаєш розуміти, як жили люди у різні часи, в розкоші і достатку, чи в злиднях і бідності, були вони вояками, чи вирощували хліб, який вели побут і багато багато іншого. Від цієї випадкової екскурсії, я отримав велике задоволення, дізнався багато цікавого і зрозумів, який історичний скарб знаходиться у Хмільнику, але про це мало хто знає.
Пишаюсь, що у моєму місті є такий музей, вдячний людям, котрі його створили за титанічну працю, терпіння та витримку. Раджу усім відвідати цей заклад, такого ви ніде не побачите.
Музей "Черевичок" відкрився в Хмільнику у 2022 році, але його історія почалась дещо раніше. У 2009 році Валентина Броніславівна Олійник, привезла з Голандії і подарувала своїй подрузі Нелі Євгеніївні Рибак сувенір у вигляді черевичка. Так почалась історія найбільшого в Україні та Європі музею "Черевичок".
Олександр ОКОЛОДЬКО