У Хмільнику та навколишніх селах провели аналізи води. З яких криниць не можна пити воду!

У Хмільнику та навколишніх селах провели аналізи води. З яких криниць не можна пити воду!

Фахівці Хмільницького відділення ВСП Хмільницький РВ ДУ "Вінницький ОЦКПХ МОЗ" здійснюють постійний, як плановий, так і позаплановий, моніторинг якості та безпечності  води питної громадських та індивідуальних  шахтних колодязів, що використовується населенням  в якості джерела питного водопостачання. 

В червні поточного року проведено лабораторний контроль якості та безпечності води питної колодязів громадського користування в  м. Хмільнику та селах Широка Гребля, Дібрівка, Педоси, Лозова, Думенки, Вугли, Вербівка, Чудинівці.

За результатами лабораторних досліджень вода колодязів громадського користування розташованих за адресами: м. Хмільник, вул. Симоненка Василя, 5, с. Дібрівка, вул. Хмільницька, 5, с. Вербівка, вул. Космонавтів, 4, с. Педоси, вул. Миру, 17, с. Чудинівці, вул. Шевченка, 3,  с. Вугли, вул. Шевченка, 45, с. Лозова, вул. Дачна, 5 – відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Таку воду можна використовувати без обмежень.

       Разом з тим при лабораторному дослідженні виявлені колодязів громадського користування вода яких  не відповідає ДСанПіН 2.2.4-171-10, а саме:

✅за бактеріологічними показниками:

- с. Думенки, вул. Соборна, 99,  с. Широка Гребля, вул. Центральна, 142, м. Хмільник, вул. Лисенка, 26 - виявлені загальні коліформи. Таку воду необхідно кип’ятити перед вживанням.

✅за бактеріологічними та санітарно-хімічними показниками:

- м. Хмільник, вул. Генерала Ю. Кульчицького, 14 загальна жорсткість – 11,6 ммоль/дм3, при нормі ≤ 10 ммоль/дм3, виявлені загальні коліформи.

- м. Хмільник, вул. Гарнізонна, 3: нітрати – 67,5 мг/дм3, при нормі ≤ 50,0мг/дм3, виявлені загальні коліформи;

- м. Хмільник, вул.  Білокур Катерини, 8: нітрати – 76 мг/дм3, при нормі ≤ 50,0мг/дм3, виявлені загальні коліформи;

- м. Хмільник, вул. Виноградна, 2: нітрати – 84,4 мг/дм3, при нормі ≤ 50,0мг/дм3, виявлені загальні коліформи;

- с. Широка Гребля, вул. Центральна, 127: нітрати – 59,9 мг/дм3, при нормі ≤ 50,0мг/дм3, виявлені загальні коліформи;

- с. Широка Гребля, вул. Центральна, 160: нітрати – 70,9 мг/дм3, при нормі ≤ 50,0мг/дм3, загальна жорсткість – 11,4 ммоль/дм3, при нормі ≤ 10 ммоль/дм3виявлені загальні коліформи;

✅санітарно-хімічними показниками:

- м. Хмільник, вул. Монастирська, 52: 59 мг/дм3, при нормі ≤ 50,0мг/дм3

- с. Кожухів, вул. Л.Українки ,1 нітрати – 56,4 мг/дм3, при нормі ≤ 50,0мг/дм3, загальна жорсткість – 12,2 ммоль/дм3, при нормі ≤ 10 ммоль/дм3.

     Таку воду не можна використовувати для пиття, приготування їжі, чищення зубів, її можна використовувати лише для технічних цілей.

      Також важливо знати, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.

        Багато людей щодня користуються водою з колодязів та вважають її чистою. Але це не завжди так.

        Вода шахтних колодязів це ґрунтова вода. А водоносні горизонти ґрунтових вод є не захищеними та  можуть бути  забрудненні як бактеріальною мікрофлорою, в зв’язку з близьким розташуванням вигрібних ям, вбиралень, споруд та мереж каналізації, тваринницьких ферм, полів фільтрації, так і небезпечними хімічними речовинами.  Окрему загрозу становлять нітрати — вони часто потрапляють у воду через добрива або неправильне облаштування туалетів, хлівів, гнойових ям. Особливо небезпечні нітрати для немовлят

   За даними ВООЗ забруднена питна вода викликає 70-80% всіх наявних захворювань, які на 30% скорочують тривалість життя людини.  Вона  може викликати небезпечні хвороби: дизентерію, гепатит А, ротовірусну інфекцію, черевний тиф, холеру та інші.       Щоб запобігти виникненню захворювань питна вода повинна відповідати вимогам Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10) і бути безпечною в епідемічному та радіаційному  відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.

      Щоб уникнути забруднення води в колодязях, необхідно дотримуватися санітарних вимог, визначених ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» під час їх експлуатації та обслуговування.

       А саме:

📍колодязь не повинен розміщуватися в понижених, заболочених місцях та на ділянках де є загроза затоплення паводковими водами;

📍індивідуальний колодязь потрібно розміщувати на відстані не менш ніж 20 м, а громадський не – менш ніж 50 м від джерел можливого забруднення (вигрібних ям та вигрібних туалетів, гноєсховищ, каналізаційних споруд та мереж, звалищ побутових відходів тощо);

📍колодязь повинен бути ізольованим від проникнення поверхневого  стоку (дощових і талих вод); стінки колодязя повинні бути щільними, без шпарин; навколо  колодязя  необхідно  робити  “глиняний замок” глибиною 2 м та шириною 1м, з ухилом в бік від колодязя;

📍наземна частина колодязя  (оголовок),  влаштовується  не  менш  як на 0,8 м вище поверхні землі;

📍з метою захисту від засмічення оголовок повинен щільно закриватись кришкою з металу чи дерева;

📍зверху оголовка влаштовують дашок, навіс або оголовок вміщують у будку, навколо споруди повинні бути огорожа (радіусом не менше 2 м) з воротами (хвірткою) та стежка із твердим покриттям (від воріт до колодязя);

📍біля колодязя слід влаштовувати підставку для відер, для забору води з колодязя необхідно використовувати відро загального користування, заборонено використовувати для забору води індивідуальні відра;

📍не менш, як раз на рік необхідно проводити планове обстеження колодязів, поточний ремонт та чищення. Після кожного ремонту або чищення слід проводити дезінфекцію споруд і знезараження питної води та лабораторні дослідження;

📍у тому випадку, коли вода за результатами лабораторного контролю не відповідає вимогам, використовувати її для питних потреб забороняється.

 ‼️Пам’ятайте: місце розташування колодязя має відповідати санітарним нормам! Та обов’язково час від часу необхідно перевіряти безпечність та якість води в акредитованій  лабораторії.

 Провести аналіз води та отримати консультацію  можете в нашій установі за адресою  м. Хмільник, вул. Виноградна, 7, контактний телефон 0687443437.

Володимир БОЙКО, завідувач  Хмільницьким  відділенням ВСП Хмільницький РВ ДУ "Вінницький ОЦКПХ МОЗ"

Підписуйтесь на телеграм канал Gazetahm.org
%d0%9f%d0%93%d0%9c %d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f

Схожі новини