Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
ДЕНЬ 951 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 951 RUSSIAN AGRESSION
1 жовтня в Україні - День захисників і захисниць, День Українського козацтва, День ветерана, День молитви за всіх полеглих за свободу і державність України, День геронтолога.
Ще сьогодні Міжнародний день музики, Міжнародний день людей похилого віку.
День визволення м. Лиман (Донецька обл.) від російських окупантів (2022).
Православна церква - Покрови Пресвятої Богородиці; святого преподобного Романа Солодкопевця.
День захисників і захисниць України
Цього дня ми вшановуємо захисників нашої держави - наших сучасників, які боронять незалежність України під час російської агресії, та згадуємо про українців, які пожертвували своїм життям заради Батьківщини за часів козацтва та визвольного руху у двадцятому столітті.
День ветерана
Започатковано це свято в 2004 році відповідно до Указу президента.
Уперше ветеранами стали називатися солдати і військовослужбовці, за плечима яких було більше 20-ти років вірної служби. Це сталося ще в античному Римі. Повага і шана до цих людей з боку їхньої держави була такою великою, що їх наділяли земельними ділянками або отримували солідну грошову винагороду, вони ставали повноправними римськими громадянами та звільнялися від усіляких повинностей.
У колишньому СРСР було засновано особливу медаль - «Ветеран праці», якою нагороджували за тривалу і сумлінну працю в найрізноманітніших галузях народного господарства. Це було не просто визнання їхніх трудових заслуг, а й спроба певним чином відзначити їхню старанність матеріально, під час призначення пенсій за старістю або за вислугу років.
Нині в багатьох країнах світу державами та урядами встановлюється чітка стратегія в підтримці ветеранів і ветеранських організацій, які є по суті незамінним інститутом передового досвіду та традицій на найрізноманітніших напрямах економічного та суспільного життя всього суспільства.
День геронтолога
Геронтологія являє собою науку, що вивчає біологічні, психологічні та соціальні аспекти старіння людини, його причини і способи боротьби зі старінням, методи можливого омолодження організму. Виник цей напрям у науці близько століття тому.
Пріоритетні напрями у фундаментальних дослідженнях старіння в сучасній геронтології дають змогу впевнено рухатися вперед на цьому шляху, постійно нарощуючи наші пізнання й удосконалюючи методи боротьби зі старінням.
Ще цього дня:
1919 - Закінчилася польсько-українська війна (1918-1919);
1926 - Київський оперний театр отримав назву Київська державна академічна українська опера, (сьогодні Національна опера України ім. Т. Г. Шевченка);
1929 - Численні арешти в Українській РСР членів вигаданого сталінцями Союзу Визволення України (СВУ), початок масового знищення української інтелігенції;
1931 - На Харківському тракторному заводі випущено перший трактор;
1938 - Німецькі війська вторглися на територію Чехословаччини;
1948 - Розпочалася експлуатація газопроводу Дашава-Київ завдовжки 513 км;
1949 - У Пекіні проголошено створення Китайської Народної Республіки;
1959 - У Києві створено Товариство культурних зв'язків з українцями за кордоном;
1960 - На Запорізькому автомобілебудівному заводі розпочалося виробництво серійних машин ЗАЗ-965 "Запорожець".
Цього дня:
125 років від дня заснування Імператорської і королівської школи кадетів у Львові (1.10 1899), від якої веде історію Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного;
100 років від дня народження Бориса Пантелеймоновича Коваліва (1924-2001), українського кінокритика, кінознавця, театрознавця, журналіста (США);
100 років від дня народження Джиммі Картера (повне ім'я - Джеймс Ерл Картер-молодший) (1924), американського політичного і державного діяча, Президент США (1977-1981), лауреата Нобелівської премії миру (2002);
80 років від дня народження Михайла Юрійовича Сливоцького (1944), українського співака, педагога.
Церковне свято:
Покрова Пресвятої Владичиці Богородиці і Приснодіви Марії святкується щорічно 1 жовтня.
Це головне осіннє свято, історія якого сягає 910 року, періоду, коли Візантійська імперія вела війну із сарацинами. Цього дня в Константинополі (до якого вже впритул підійшли мусульмани), у Влахернській церкві, де зберігалася риза Богоматері, під час богослужіння юродивий Андрій і його учень Епіфаній побачили Богородицю, що з’явилася у повітрі і розпростерла над тими, хто молився, своє широке біле покривало - покров. Дивне явище Богородиці, що покриває християн, підбадьорило і втішило греків, зібравши останні сили, вони перемогли сарацинів.
В Україні Покрова Пресвятої Богородиці має дуже особливе значення. У цей день святкують День українського козацтва, адже козаки вважали Богородицю своєю покровителькою. Вони молилися їй перед битвами, а ікона Покрови була в кожному козацькому курені.
Іменини: Олександр, Олексій, Георгій, Григорій, Іван, Михайло, Микола, Петро, Роман, Віра.
За інформацією interfax.