25 грудня. Що відзначають в цей день

25 грудня. Що відзначають в цей день

Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.

ДЕНЬ 305 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ- DAY 305 RUSSIAN AGRESSION

25 грудня відзначають католицьке та лютеранське Різдво. Цього дня, 336 року в Римі відбулося перше документально підтверджене святкування Різдва.

У США – День гарбузового пирога.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного святителя Спиридона Тримифунтського, чудотворця.

Різдво за новоюліанським календарем

День Народження Ісуса Христа є одним із головних християнських свят. Цього дня — 25 грудня — Різдво святкують не лише західні, а й ціла низка православних церков світу, які на початку 20-х років 20 століття схвалили новоюліанський календар (до 2800 року він співпадатиме з григоріанським).

Католицьке Різдво за своєю важливістю посідає друге місце після Великодня. Його Святкуванню передує період Адвента. В Україні поширено дату святкування Різдва Христового – 7 січня за юліанським календарем, проте з 2017 року Різдво офіційно відзначають ще й 25 грудня. 18 жовтня 2022 року Православна церква України дозволила святкувати Різдво 25 грудня за новоюліанським календарем. Рішення було ухвалено на засіданні Священного Синоду.

Церковне свято

25 грудня – День пам'яті святителя Спиридона Тримифунтського, чудотворця. Святитель Спиридон Тримифунтський (Саламінський), чудотворець, народився наприкінці 3 століття на Кіпрі. З дитинства Спиридон пас овець, чистим і богоугодним життям наслідував старозавітним праведникам: Давиду - в лагідності, Якову - в сердечній доброті, Аврааму - в любові до богомольців.

У зрілому віці святий Спиридон став батьком. Надзвичайна доброзичливість і душевна чуйність приваблювали до нього багатьох: безхатченки знаходили в його будинку притулок, подорожні — їжу та відпочинок. За невпинну пам'ять про Бога і добрі справи Господь наділив майбутнього святителя благодатними дарами: прозорливістю, зціленням невиліковних хворих і вигнанням бісів.

Після смерті дружини, за царювання Костянтина Великого (324-337) та його сина Констанція (337-361), Спиридона обрали єпископом міста Тримифунта. В його особі паства придбала велелюбного батька. Під час тривалої посухи та голоду на Кіпрі, за молитвою святителя, пішли дощі, і лихо припинилося. Доброта у святого поєднувалася зі справедливою суворістю щодо людей непорядних. За його молитвою було покарано немилосердного хліботорговця, а бідних поселенців позбавлено голоду та злиднів.

Перший у Європі комп'ютер

У Києві 25 грудня 1951 року розпочалася експлуатація першого радянського комп'ютера. Співробітники лабораторії Лебедєва в Інституті математики АН УРСР запустили в експлуатацію Малу електронну лічильну машину.

Відкриття пам'ятника Івану Котляревському

Іван Котляревський (1769 – 1838) – поет, якого ще називають родоначальником літературної української мови, гарячий патріот рідного краю та відомий громадський діяч. Ретельно вивчав народні традиції, звичаї, обряди та перекази. Найвідоміші його твори: "Енеїда", "Наталка Полтавка" та "Москаль-чарівник". Котляревського високо цінував Тарас Шевченко, який написав вірш "На вічну пам'ять Котляревському".

Варто зазначити, що відомий український письменник жодного разу не був у Києві, прожив усе життя в Полтаві.

Пам'ятник встановлений у невеликому парку на Лук'янівці, названому на його честь. Хоча за задумом авторів, монумент мали встановити поруч із Музеєм українського мистецтва на вулиці Грушевського. Але через велику вагу (близько 7 тонн) знадобилося укріплення підземних комунікацій, тому пам'ятник відомому українському письменнику встановили на тому місці, де він і зараз.

Монумент Котляревському є бронзовим бюстом письменника, відлитий разом із постаментом-колоною, прикрашеною тематичними рельєфами за мотивами його творів. Висота – 5,5 метрів, що разом із великою вагою роблять його однією з найбільших пам'яток Києва.

Ще цього дня:

1923 – Вперше на новорічній ялинці у Білому домі (Вашингтон) запалили електричну гірлянду;

1926 - Відбувся установчий з'їзд Спілки українок Канади;

1991 - Відставка Михайла Горбачова з посади Президента СРСР. Розпад Радянського Союзу;

1991 - Президент США Джордж Буш у зверненні до американського народу заявив, що Сполучені Штати визнають незалежність України і готові негайно встановити з нею дипломатичні відносини. Незалежність України визнали Вірменія, Ізраїль, Іран, Мексика, Таджикистан, Туніс;

1992 – Міністерство юстиції України зареєструвало Українське добровільне культурно-просвітницьке правозахисне благодійне товариство "Меморіал" ім. Василя Стуса.

2002 - У Голосіївському місцевому суді Києва завершився процес над 18 членами УНА-УНСО, учасниками масових заворушень 9 березня 2001 року. Їх засудили на різні терміни позбавлення волі (чотирьох - умовно).

Іменини: Олександр, Спиридон.

За інформацією interfax.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:---------------  

ПОНАД 170 ХМІЛЬНИЦЬКИХ ДІТЕЙ ВІДВІДАЛИ ДРУЖНЄ МІСТО КРИНИЦЮ-ЗДРУЙ У ПОЛЬЩІ

Сподобалась новина - поділись нею з іншими.

 

%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%be%d1%81%d0%ba%d0%b0 %d1%81%d0%b0%d0%b8%cc%86%d1%82 %d1%80%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bc%d0%b0

Схожі новини