Що сьогодні відзначають, яким цей день був в історії, хто святкує іменини. Про це та інше читайте у добірці від Життєвих обріїв.
ДЕНЬ 1009 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1009 RUSSIAN AGRESSION
28 листопада відзначають Всесвітній день милосердя.
В Україні - День працівника системи фінансового моніторингу.
В Албанії та Панамі - День незалежності, у США - День подяки.
Сьогодні виповнюється 370 років від початку (1654) героїчної оборони козацької фортеці Буша на Поділлі від військ Речі Посполитої. Події знайшли своє відображення в повісті М. Старицького "Облога Буші".
Православна церква вшановує пам'ять преподобномученика Стефана Нового.
Всесвітній день співчуття
Всесвітній день співчуття, або Всесвітній день милосердя, відзначається у світі щорічно 28 листопада.
Ініціатором заснування цього гуманного свята виступив індійський поет, журналіст і громадський діяч - Прітіш Нанді.
Головна ідея Дня - пропаганда способу життя на основі ахімси. Ахімса - це поведінка і принцип дій, за яких перша вимога - не завдавати шкоди й болю будь-якій живій формі, тобто ненасильство в широкому його розумінні - не вбивство, несприятливе заподіяння шкоди всьому живому (людям, тваринам, рослинам) ніколи й у жодний спосіб - ні думкою, ні словом, ні ділом.
День подяки
У четвертий четвер листопада у США відзначають державне свято - День подяки. Це одне з найпопулярніших свят у країні.
День подяки вперше був відсвяткований 1621 року англійськими колоністами, які жили в Плімутській колонії. Попередня зима була дуже важкою і голодною, нова зима також обіцяла колоністам мало хорошого. Тоді губернатор Вільям Бредфорд вирішив підняти дух своїх підлеглих і організував перший День подяки. Свято спільно відзначили британські колоністи та їхні сусіди-індіанці, завдяки допомозі яких Плімутська колонія вижила в першу голодну зиму.
Пуритани привнесли в це свято глибокий релігійний сенс - вони бачили в ньому спосіб подякувати Всевишньому за милості.
Довгий час свято було неофіційним. Європейські переселенці влаштовували урочистості збору осіннього врожаю на місцевому рівні. Перший офіційний День подяки був оголошений 1777 року Континентальним конгресом і відбувся 18 грудня 1777 року.
Національним святом День подяки став після відповідного указу першого президента країни Джорджа Вашингтона 1789 року - він запропонував відзначати його щорічно 26 листопада.
У 1864 році, після закінчення Громадянської війни вже Авраам Лінкольн проголосив останній четвер листопада кожного року Днем подяки, а 1941 року Конгрес США ухвалив білль, який законодавчо затвердив дату святкування на четвертий четвер листопада.
Із Днем подяки пов'язана низка традицій, які американці зберігають і яких дотримуються. Усі члени сім'ї обов'язково мають піти до церкви, а після служби зібратися за святковим столом.
День працівника системи фінансового моніторингу в Україні
Відзначається відповідно до Указу Президента України від 28.11.2020 р. № 523/2020.
Це професійне свято фахівців, які працюють у сфері запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, а також фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового знищення.
Дата святкування пов'язана зі створенням Державної служби фінансового моніторингу України (Держфінмоніторинг), яка є ключовим органом у національній системі фінансового моніторингу.
Держфінмоніторинг засновано 28 листопада 2002 року, і відтоді цей день став символом визнання внеску фахівців у гарантування фінансової безпеки країни.
Ще цього дня:
1921 - Всеукраїнський центральний виконавчий комітет ухвалив постанову про приєднання Української РСР до міжнародної конвенції Червоного Хреста;
1928 - В Одеському окрузі створено першу в СРСР машинно-тракторну станцію (МТС) ім. Шевченка - Березівський район;
1943 - У Тегерані відкрилася перша конференція керівників трьох держав антигітлерівської коаліції - Й. Сталіна (СРСР), Ф. Рузвельта (США) і Вінстона Черчилля (Велика Британія);
1970 - Італійська ліво-терористична організація "Червоні бригади" провела свою першу операцію - низку вибухів на заводі "Pirelli";
1974 - У нью-йоркському концертному залі "Медісон Сквер Гарден" ексбітл Джон Леннон виступив зі сцени востаннє;
1983 - Уперше за історію американських космічних польотів у складі американського екіпажу був іноземний громадянин - західнонімецький фізик Ульф Мербольд (був на борту космічного корабля "Спейс Шаттл-9 Колумбія-6");
2000 - Початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети із записами розмов у кабінеті Л. Кучми щодо вбивства Георгія Гонгадзе;
2004 - У м. Сєвєродонецьку Луганської області відбувся Всеукраїнський з'їзд народних депутатів. У ньому взяли участь переважно представники Партії регіонів східних і південних областей України, прем'єр-міністр України В. Янукович і мер Москви Ю. Лужков. "Ідеї, які висловили керівники місцевих органів державної влади, не відповідають ані Конституції, ані українському законодавству" - прокоментував ці події Президент Л. Кучма;
2006 - Верховна Рада України визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу;
2007 - Крокодила Ґодзіллу, який у травні втік у Маріуполі з пересувного зоопарку і якого упродовж пів року марно шукали працівники МНС, спіймали робітники у відстійнику Маріупольської ТЕЦ. 30 листопада Ґодзілла помер у пожежній частині, де його тримали до прибуття господаря. У місті йому побудовано пам'ятник;
2008 - За рішенням Черкаського міськвиконкому демонтовано пам'ятник В. Леніну на центральній площі міста. 2 серпня 2012 року Київський апеляційний суд зобов'язав Черкаську міську раду відновити пам'ятник "на колишньому місці і в колишньому стані";
2013 - Було створено народний рух Правого Сектору.
Цього дня народилися:
170 років від дня народження Готліба Йоганна Фрідріха Габерландта (1854-1945), австрійського та німецького ботаніка, одного з основоположників фізіологічної анатомії рослин;
110 років від дня народження Андрія Юхимовича Кузьменка (1914-1991), українського літературознавця, шевченкознавця, критика.
Церковне свято:
Святий преподобномученик і сповідник Стефан Новий народився 715 року в Константинополі. У цей час у Візантійській імперії панівним стало вчення іконоборців. Ікони офіційно заборонялися, а християни, які зберігали їх і шанували - підлягали виселенню за межі держави.
Сім'я Стефана змушена була ховатися. А сам юнак пішов жити до блаженного відлюдника Івана на гору святого Авксентія.
Поступово там утворилася обитель, ігуменом якої став Стефан. Одного разу імператору розповіли про монастир, про благочестя тамтешніх ченців, а головне - про відкрите шанування ікон.
Імператор віддав наказ про арешт ігумена. Стефана заслали на один із віддалених островів, але й там незабаром при ігумені утворилася громада вірних учнів.
Тоді Стефана посадили до в'язниці, разом з іншими християнами, які залишалися вірними святим іконам. Який же був гнів імператора, коли він дізнався про те, що ув'язнені створили у в'язниці свій монастир і люди приходять до в'язниці з проханням помолитися за них.
Імператор боявся того, що народ зустріне протестами суд над праведником. Він підіслав до святого Стефана найманих убивць. За переказами наступного дня густа імла і буря обрушилися на Константинополь.
Іменини: Андрій, Василь, Григорій, Данило, Іван, Костянтин, Микола, Олексій, Павло, Петро, Сергій, Степан, Анна.
За інформацією interfax.