Експерти ринку праці і роботодавці рекомендують молоді здобувати першу спеціальну освіту в коледжах

Експерти ринку праці і роботодавці рекомендують молоді здобувати першу спеціальну освіту в коледжах

Чому експерти ринку праці і навіть самі роботодавці рекомендують молоді здобувати першу спеціальну освіту, здобувати професію закінчуючи коледжі. Звичайно, ця порада стосується тих дітей, які вирішили вступати до закладів освіти після 9 класу -  розповідає відповідальний секретар приймальної комісії ВТФК Валентина Володимирівна Вернигора.

 

Валентино Володимирівно, поясніть чому експерти ринку праці і роботодавці рекомендують молоді здобувати першу спеціальну освіту в коледжах?

По перше, справа в кваліфікаційних рівнях підготовки спеціалістів. Училища – це 3 і 4 (робітник і кваліфікований робітник), фахові коледжі – 5 (фаховий молодший бакалавр). Загалом, система фахової передвищої освіти готує для ринку праці унікального фахівця —  фахового молодшого бакалавра, який має не лише  ґрунтовну практичну фахову підготовку, а й управлінські та дослідницькі навички. Випускники коледжів готові як до виконання складних завдань, так і до організації роботи інших працівників. Це так званий мікрорівень, тобто координація виробничих процесів в малих групах або підрозділах.

У тріаді «інженер — технолог — робітник» фаховий молодший бакалавр, тобто випускник коледжу, є технологом. Він має оптимальний рівень підготовки для виконання задач, де кваліфікації робітника вже недостатньо, але вищий ступінь бакалавра не потрібен. «Плюси» і для роботодавців, і молоді очевидні - навчання молодого, кваліфікованого спеціаліста в коледжах  відбувається у набагато стисліші терміни, аніж підготовка бакалавра. Водночас він може поєднувати роботу з подальшим навчанням для здобуття вищого рівня освіти.

Чи можна говорити про те, що в Україні інтерес вступників до коледжів зростає? Що про це свідчить?  

Безумовно! Буду говорити на прикладі нашого Вінницького технічного фахового коледжу. За результатами минулорічної вступної кампанії наш коледж посів 13 позицію серед 100 найпопулярніших коледжів України. На Вінниччині ми традиційно перші за кількістю поданих абітурієнтами заяв. І це офіційна статистика. Сподіваємось, не послабити наші позиції і цьогоріч, аби тільки не погіршилась ситуація пов’язана з війною. На сьогодні маємо прогнози оптимістичні – цікавість до коледжу відчуваємо велику, на три сесії підготовчих курсів впродовж року набрали на 20% більше слухачів, аніж в 2024-му. Ще до початку вступної кампанії мали дуже багато запитів від випускників шкіл та їхніх батьків щодо спеціальностей, за якими у ВТФК готують спеціалістів, умов навчання та вступу до коледжу.

Другий, і можливо, ще вагоміший фактор - це велика зацікавленість бізнесу, роботодавців до випускників коледжів. Принаймні, ми це дуже чітко прослідковуємо у себе. Вінницький технічний фаховий коледж має десятки угод про співпрацю з підприємствами, провідними компаніями Вінниччини. І це не наміри на папері, а реальні плани дій. Роботодавці допомагають нам формувати освітні програми так, аби студенти отримували саме ті знання і навички, які їм знадобляться для роботи на сучасних підприємствах. Більше того, у коледжі сформована потужна база для проходження студентами практик. За бажання, вони можуть стажуватися в компаніях, вони отримують допомогу у працевлаштуванні. Для цього ми налагодили надзвичайно ефективну взаємодію з роботодавцями.

Можу навести приклад такої співпраці на радіотехнічному відділенні. Цього року освітній компонент «Основи конструювання та технології виробництва радіотехнічних пристроїв» для студентів 4 курсу проходив в компанії «Парк аудіо ІІ». Її провідні інженери розповідали старшокурсникам про весь цикл створення приладів від розробки конструктивного рішення до виготовлення і пакування.

Тобто вони отримали неоцінимий досвід занурення у виробничий процес ще навчаючись в коледжі. Вони побачили і оцінили свої реальні кар’єрні перспективи в тій професії, що здобувають, змогли розібратися в її нюансах на практиці, а не лише вивчити теорію.

Це велика робота, кінцевим результатом якої є наші студенти - випускники, максимально фахово підготовлені до роботи за спеціальністю, яку здобули. Саме тому пропозиції щодо працевлаштування студенти ВТФК отримують ще на 3-4 курсах, а рівень фахової підготовки наших випускників робить їх конкурентоспроможними і затребуваними на ринку праці.

Які новації вступної кампанії 2025 і на що варто звернути особливу увагу абітурієнтам, які планують вступати до закладів передвищої фахової освіти?

У переважній більшості моментів правила вступу 2025 порівняно з минулорічними не змінились. Хоча є дуже суттєва новація – обов’язкове вступне випробування в форматі співбесіди. Його будуть проходити всі без винятку абітурієнти коледжів – і ті хто претендують на бюджетні місця, і ті хто обирає навчання за контрактом.

Хочу порекомендувати вступникам поцікавитись пороговими балами, які визначив для участі в рейтингу той заклад освіти, який вони обрали. До прикладу, у Правилах прийому нашого коледжу зазначено, що для претендентів на бюджетне місце - це не менше 125 балів, а на контракт – не менше 110.

Обов’язковими залишаються мотиваційні листи. Вони можуть відіграти вирішальну роль для тих вступників, які матимуть у рейтингу однакову кількість балів.

Як і минулоріч, маємо 19 категорій абітурієнтів, які зможуть скористатися  визначеними законодавством пільгами на вступ. Зауважу, що для них резервується 30% бюджетних місць на кожній зі спеціальностей.  

Загалом якісь прогнози вступної кампанії 2025 в колі колег обговорюєте? Наскільки успішною вона може бути і які ризики вимальовуються вже сьогодні?

Якщо говорити про цьогорічну вступну кампанію, то для всіх українських коледжів вона буде дуже складною. Серед об’єктивних причин, звичайно, це війна, це безпекова ситуація в країні і регіонах. Сьогодні в фаховому середовищі одним із ризиків вступної кампанії називаємо те, що батьки відправляють хлопців-підлітків на навчання за кордон. На жаль, це наша загальна реальність. Однак дуже велику роль відіграє ще й репутація кожного окремо взятого закладу освіти. Я зараз говорю про те, що він може запропонувати молоді – які спеціальності, які перспективи, які мотивації до навчання, а головне – для того, аби в сьогоднішніх абітурієнтах проросла та зміцнилась віра і впевненість в їхній фаховій успішності, у кар’єрних перспективах, у можливостях для особистісного розвитку. Якщо брати наш коледж, то третій рік поспіль ми відкриваємо нові напрямки підготовки спеціалістів. Спочатку був бухгалтерський облік, минулоріч – спеціальність, що об’єднала комп’ютерну інженерію і радіотехніку, а під час цієї вступної кампанії відбудеться перший набір на менеджмент. Тобто ми тримаємо руку на пульсі ринку праці і відслідковуємо його запити і тенденції.

Плануємо набрати на наступний навчальний рік 420 першокурсників. Це максимальна кількість згідно нашої ліцензії. Приблизно 240 місць – бюджет, решта – контрактна форма навчання. 

Вступна кампанія вже тиждень, як триває. Працюють приймальні комісії. Як організована робота і яку допомогу вступникам можуть надати їх працівники?

Згідно розпорядження міністерства щодо організації вступної кампанії, у кожному коледжі створені консультаційні центри. У чому особливість такого формату – у першу чергу в зручності і допомозі абітурієнтам з дотриманням процедури подачі документів. Наприклад, працівники приймальної комісії допомагають створювати електронні кабінети вступника, зареєструвати пропозиції щодо обраних спеціальностей, підвантажити туди необхідні документи.

Що стосується нашого коледжу, то ще минулого року до складу приймальної комісії ми включили соціального педагога. Це фахівець, який займається виключно питаннями вступників, які відносяться до пільгових категорій. Кожне звернення абітурієнта опрацьовує окремо. Соціальний педагог перевіряє достовірність поданих документів, що засвідчують право на пільгу, звіряється з рекомендованим їх переліком. А також консультує абітурієнтів у невизначених ситуаціях щодо права на пільгу для вступу.

 

%d0%bc%d0%b5%d0%b8%cc%86%d0%ba2%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%b2%d1%82%d0%be
Підписуйтесь на телеграм канал Gazetahm.org
%d0%9f%d0%93%d0%9c %d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f

Схожі новини