Те, що мед їли чи пробували всі – сумніву немає, і кожен, мабуть, знає, що цей духмяний нектар не лише чудовий замінник солодощів, а й хороший лікар при застуді. Цим продуктом ми можемо смакувати завдяки трудівницям-бджілкам, а також «солодким майстрам»-пасічникам, які чудової серпневої пори, 19 серпня, відзначатимуть своє
професійне свято.
«Солодкий майстер» Микола Сторожук - один з кращих пасічників Хмільницького краю. Бджілки для нього – це не захоплення, це сенс його життя. Тільки-но пригріє весняне сонечко, Микола Степанович одразу біжить на свою пасіку. І хоч робота з ними не "мед", бо сам працює, як бджілка, зранку до ночі, однак всі клопоти господарю в радість!
А взявся пасічникувати Микола Степанович у 23 роки. Наставником був його сусід, який займався бджільництвом. Зацікавлений чоловік почав читати відповідну літературу, спілкуватися з іншими пасічниками, дещо приходило з досвідом і поступово пасіка його розширювалась.
Нині пан Микола утримує понад 30 карпатських бджолосімей.
- Вони всі для мене рідні - усіх однаково люблю,- каже він.
«Найспекотніша» пора для чоловіка, як і для будь-якого бджоляра, - весна: вилітають рої і робочий день стає ненормованим, адже бджілок треба стерегти. А ще ця пора для нього найулюбленіша, бо саме тоді розвиваються рої.
- Це так приємно, коли відкриваєш вулик і милуєшся збільшенням сім’ї, - розповідає, посміхаючись, Микола Сторожук. - Коли у бджілок кипить робота, в повітрі витає такий дивовижно п’янкий аромат, що важко встояти перед тими чарами...
Його бджолине царство знаходиться в селі Думенки. Село, як у Бога за пазухою: воно просто потопає в садках, розкинутих луках, поряд протікає річка і в цьому куточку щось завжди квітне. А ще село знаходиться на кордоні двох областей: Вінницької та Хмельницької, тож смугастим «дівчаткам» є де збирати пилок з нектаром.
Медоноски Миколу Степановича добре знать і відчувають, тому він вільно може господарювати біля вуликів, іноді навіть не переодягаючись. Знає добре він і їх, адже за 34 роки встиг вивчити їхній характер.
- Бджоли дуже манірні, люблять чистоту. Хоч і добрі, але норовливі, інтуїтивні... Не раз жалили гостей пасіки. Також медоноски добре відчувають погоду: якщо бджілки не в настрої, сердяться, то у другій половині дня треба очікувати дощ, - розповідає бджоляр.
- Головне у справі бджільництва – це любов до бджіл, - каже пан Микола. - Працюючи біля них, я не втомлююся, я - відпочиваю. Отримую неймовірне задоволення від медового запаху та ледь чутного гудіння смугастих.
А ще пан Микола переконався, що медовий нектар і справді даний Богом напій, адже відчув на собі його цілющі властивості: став енергійним та має міцне здоров’я.
- Хто займається бджільництвом, той знає, що всю роботу необхідно виконувати вчасно, - ділиться Микола Сторожук. - Наприклад, в період цвітіння необхідно вчасно підставити рамки, розширити гніздо чи виконати іншу якусь роботу. Тож можу з впевненістю сказати, що бджільництво дисциплінує і робить людину ще більш відповідальнішою.
За сумлінну працю комахи-трудівниці віддячують пану Миколі цілющим медом, тому чоловік його має, який тільки душа забажає: і весняний, і липовий, і акацієвий, і соняшниковий. Та найсмачнішим і найкориснішим медом вважає весняний. Недарма народна мудрість стверджує, що весняна бджілка - найщасливіша, а весняний мед сто болячок лікує… Ще б пак: цей природний коктейль із глюкози, фруктози, білків й вітамінів справжнє диво природи.
- Натуральний мед буває рідким тільки тоді, коли свіжий, а з часом неодмінно гусне й кристалізується. В кожного сорту свій термін кристалізації, проте до зими зацукровуються всі. Крім акацієвого, який може до року залишатися рідким, а потім загусає теж в міру – за що особливо цінується, - ділиться досвідчений бджоляр.
Його медом смакують рідні та друзі, поціновувачі п’янкого нектару є і в різних куточках України, а також за кордоном, оскільки наш хмільницький мед - найсмачніший.
На завершення розмови Микола Сторожук привітав з професійним святом усіх, хто приносить до столу українців неповторний дар землі та сонця.
- Любіть своїх бджілок, піклуйтесь, прислухайтесь, а вони вам віддячать цілющим нектаром. Добра вам, натхнення, щасливої світлої долі та багатих медозборів на радість вам та усім людям!
Наталія ЧЕРНЕНЬКА
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: