Війна – це найбільша проблема суспільства. Вона нещадно забирає людські життя і калічить долі. Про жахіття війни сьогодні свідчать ті, хто бачив смерть, хто під обстрілами забирав тіла загиблих побратимів і у снах, навіть перебуваючи на мирній території, знову й знову переживав ті страшні часи. Горе та жахи війни пам’ятають воїни-інтернаціоналісти, які пройшли кровопролитними стежками Афганістану. Тому і наш святий обов’язок – не забувати про страшні наслідки війни, вшановувати пам’ять загиблих, розповідати про це майбутнім поколінням заради того, аби ніколи не повторити помилок минулого.
З цією метою у вівторок до учнів аграрного центру професійно-технічної освіти приїхали воїни-інтернаціоналісти з Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані. На початку вечора-зустрічі «Ти – вічний біль, Афганістан, ти – наш неспокій» заступник директора з виховної роботи Світлана Вознюк представила присутнім гостей і коротко розповіла про їхній візит.
- В нашій області сформовано дуже багато різних ветеранських організацій, які займаються просвітницькою діяльністю. Впродовж десяти років на території Афганістану точилася неоголошена війна, в якій брали участь близько 160 тисяч українців. Яке б не було зараз ставлення до тієї війни, все ж там гинули громадяни України, які на той час виконували свій військовий обов’язок. У Вінницькій області проживає 3500 учасників бойових дій в Афганістані, а загалом воїнів-інтернаціоналістів – більше семи тисяч. Сьогодні у своїх рядах Хмільницька міськрайонна організація нараховує більше 150 учасників бойових дій. Одна з найголовніших цілей сьогоднішньої нашої зустрічі – це вшанування тих, хто не повернувся на Батьківщину, до рідних домівок, - сказав голова обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані Петро Кирилішин, наостанок побажавши учням і вчителям значних успіхів та здобутків.
В села Хмільницького району із далекого Афганістану в цинкових трунах повернулися Петро Бондарчук з Голодьок, який, до речі, навчався в училищі №40, Микола Голюк з Кривоший, Віктор Парсяк зі Скаржинець, Юрій Гуменюк із Сьомаків, Олександр Томчук з Осичної, Віктор Гнатюк з Чепелів, Олександр Грицик з Лозни, Сергій Кубишин з Софіївки, Володимир Красуцький із Кустівець. Всi вони посмертно нагородженi орденом «Червоної Зiрки». Пам’ять загиблих усі присутні в актовому залі вшанували хвилиною мовчання.
До присутніх звернулася також співробітник Вінницького обласного краєзнавчого музею Надія Добровольська, яка розповіла про музей пам’яті та загиблих воїнів-інтернаціоналістів. Для ознайомлення з музею було привезено тематичні стенди із зображеннями афганської війни, фотокартками загиблих. Під час вечора-зустрічі всі присутні переглянули також фільм кіностудії «Гіпаніс» під назвою «Біль матерів». У залі було тихо, учні аграрного уважно слухали про ту війну, переймалися болем матерів. На завершення вечора-зустрічі в ліцеї виступив гурт «Перевал» зі своєю концертною програмою. Пісні про військовослужбовців і про так званий «афганський синдром» - посттравматичний стресовий розлад, який і нині досить часто зустрічається у наших солдат уже цієї, сучасної війни, і наслідки якого плачевні… По завершенні заходу голова обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані Петро Кирилішин подарував аграрному центру книги, після чого всі присутні оглянули стенди, привезені з Вінниці.
Алла Корнієнко,
«Життєві обрії».